توپولوژی ستاره

توپولوژی ستاره چیست؟ + مقایسه با دیگر Topology ها

فهرست مطالب

شبکه‌ها به شکل‌های مختلفی به یکدیگر متصل می‌شوند که هر کدام از این اتصالات نوعی خاص تعبیر می‌شوند. یکی از این توپولوژی‌ها توپولوژی ستاره است. در این محتوا قصد داریم تا به طور مفصل به توضیح درباره آن بپردازیم. اینکه شما بتوانید انتخابی درست داشته باشید امری مهم به‌حساب می‌آید و می‌تواند روی کارایی، قابلیت اطمینان و این دست از موارد اثر بگذارد. مثلاً

 1. اینکه کارایی هرکدام از این توپولوژی‌ها در کدام بخش پررنگ‌تر است. مثلاً توپولوژی ستاره با کاهش تداخل و افزایش پهنای باند می‌تواند کارایی بالایی را فراهم کند.
 2. هزینه پیاده سازی توپولوژی‌ها با یکدیگر متفاوت است.
 3. گسترش پذیری در هرکدام از آن‌ها بسته به ساختار و دیگر ویژگی‌های آن متفاوت است.
 4. و…

ساختار Star Topology

از جمله توپولوژی‌های متداول به حساب می‌آید که در آن هر یک از دستگاه‌ها به یک دستگاه مرکزی متصل هستند. این دستگاه مرکزی یک نقطه اصلی و مرکزی به حساب می‌آید و همه ارتباطات شبکه به وسیله آن انجام می‌شود. دستگاه مرکزی دارای سوئیچ و یا هاب است که وظیفه دارد تا داده‌ها را دریافت و برای دستگاه مقصد ارسال نماید.

در این توپولوژی هر کدام از دستگاه‌ها با کابلی جداگانه به دستگاه مرکزی متصل هستند و می‌توانند داده‌ها را با سرعت بالا انتقال دهند و به عیب یابی آن‌ها بپردازند و آن‌ها را مدیریت کنند. در این توپولوژی شما می‌توانید به آسانی دستگاه‌های جدید را اضافه کنید و دستگاه مرکزی متصل نمایید. این توپولوژی مزایا و معایب خاص خود را دارد که به طور کامل به آن‌ها می‌پردازیم. از جمله مزایای مهم آن می‌توان به این که خرابی یک دستگاه تأثیر محدودی بر عملکرد کل شبکه دارد اشاره کرد. اما این ساختار معایبی نیز مانند وابستگی به دستگاه مرکزی و هزینه بالای کابل‌کشی دارد.

کاربرد توپولوژی شبکه ستاره

توپولوژی استار در زمینه‌های مختلفی مورداستفاده قرار می‌گیرد. در اینجا به توضیح درباره برخی کاربردهای اصلی آن می‌پردازیم.

 1. شبکه‌های خانگی: به این صورت که به رایانه‌ها، دستگاه‌های اینترنت اشیا و این دست از موارد اجازه می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار نمایند.
 2. سیستم‌های نظارت: به این صورت که دوربین‌ها و این دست از موارد را به دستگاه‌های مرکزی و یا سرور برای ذخیره و همچنین و مدیریت ویدئوها متصل می‌کند.
 3. شبکه‌های بیمارستانی: در راستای فراهم کردن امکان دسترسی سریع به اطلاعات بیماران و مدیریت بهتر داده‌ها.
 4. و…

مزایای توپولوژی ستاره چیست؟

استفاده از این توپولوژی مزایای زیادی را برای افراد به همراه می‌آورد. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 1. آسیب پذیری کم: ازآنجا که هر کدام از دستگاه‌ها اتصال اختصاصی خود را دارند مشکلات از یکدیگر جدا می‌شوند و به تبع خرابی یک دستگاه نمی‌تواند بر کل شبکه آسیب وارد نماید.
 2. مدیریت آسان: ازآنجا که همه دستگاه‌ها به یک نقطه مرکزی اتصال دارند مدیریت شبکه در آن و همچنین تنظیمات آن به آسانی انجام می‌شود.
 3. شناسایی مشکلات به آسانی: در صورت بروز مشکل در این شبکه می‌توان آن را به آسانی شناسایی و برطرف کرد بدون اینکه مشکلی در بقیه شبکه ایجاد شود.
 4. عملکرد مناسب: پهنای باند در این شبکه به شکل مؤثری مدیریت می‌شود و ازآنجاکه هر دستگاه به صورت مستقیم با هاب مرکزی در ارتباط است عملکرد بهتری خواهد داشت.

معایب توپولوژی ستاره چیست؟

این توپولوژی در کنار مزایای خود معایبی نیز دارد. در اینجا به توضیح درباره آن‌ها می‌پردازیم.

 1. وابستگی زیاد به هاب مرکزی: به این معنی که اگر از کار بیفتد شبکه غیرفعال می‌گردد و می‌تواند دستگاه‌های متصل را تحت تأثیر قرار دهد.
 2. هزینه‌بربودن: در این نوع توپولوژی به کابل کشی زیادی نیاز است که این امر می‌تواند منجر به بالارفتن هزینه‌های نصب و نگهداری شود.
 3. ترافیک محدود: در صورتی که تعداد بالایی از دستگاه‌ها به هاب مرکزی متصل باشند می‌تواند منجر به تبدیل ترافیک به یک گلوگاه شود و عملکرد شبکه را کاهش دهد.

انواع توپولوژی ستاره

این توپولوژی انواع زیادی دارد. در اینجا به معرفی انواع آن می‌پردازیم.

 1. فیزیکی (Physical Star Topology): در توپولوژی ستاره فیزیکی دستگاه‌ها به شکل مستقیم و با استفاده از کابل به دستگاه مرکزی متصل می‌شوند. از جمله ویژگی‌های این نوع از توپولوژی می‌توان به اتصال هر دستگاه به شکل مستقیم به دستگاه مرکزی، عدم تأثیر خرابی یکی از دستگاه‌ها بر عملکرد کلی شبکه، سهولت در اضافه نمودن دستگاه‌های جدید و  اتصال آن به دستگاه مرکزی اشاره کرد. از این نوع توپولوژی می‌توان در شبکه‌های کوچک تا متوسط استفاده کرد.
 2. منطقی (Logical Star Topology): در این توپولوژی ساختار فیزیکی متفاوت است؛ ولی هر دستگاه به دستگاه مرکزی اتصال دارد. از این نوع توپولوژی در شبکه‌های بی سیم استفاده می‌شود. از جمله ویژگی‌های این توپولوژی می‌توان به اثرگذاری خرابی یک دستگاه بر کل شبکه، استفاده وسیع در شبکه‌های بی سیم و گسترده و این دست از موارد اشاره کرد.
 3. ستاره – ستاره (Star-of-Star Topology): اتصال توپولوژی‌های شبکه به یکدیگر و ایجاد یک ساختار بزرگ‌تر. این نوع توپولوژی در شبکه‌های بزرگ و مراکز داده مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 4. ستاره – باس (Star-Bus Topology): اتصال توپولوژی ستاره و باس به یکدیگر می‌باشد. این توپولوژی در شبکه‌های بزرگ با نیاز به تقسیم ترافیک مورداستفاده قرار می‌گیرد.
 5. و…

هرکدام از این انواع توپولوژی‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و شما می‌توانید با آشنایی بیشتر با هرکدام از آن‌ها تصمیم‌گیری‌های بهتری در طراحی و پیاده‌سازی شبکه داشته باشید.

مقایسه توپولوژی ستاره با سایر توپولوژی‌ها

در اینجا قصد داریم تا به مقایسه میان توپولوژی‌ها با یکدیگر بپردازیم.

ویژگی توپولوژی ستاره توپولوژی باس توپولوژی حلقه توپولوژی مش توپولوژی درختی
ساختار اتصال دستگاه‌ها به یک دستگاه مرکزی. اتصال دستگاه به کابل مرکزی. دستگاه‌ها به شکل حلقه به یکدیگر متصل اند. هر دستگاه به چندین دستگاه دیگر نیز اتصال دارد. ترکیبی از توپولوژی‌های ستاره و باس می باشد.
هاب مرکزی دارد. ندارد. ندارد. موجود نیست. دارد.
هزینه به علت کابل کشی و وجود هاب مرکزی هزینه در آن بالا است. از آنجا که کابل کشی در این توپولوژی کم است کم هزینه است. متوسط. چون کابل کشی بالایی دارد طبیعتاً هزینه بر است. متوسط و تا حدی بالا.
گسترش پذیری بالا. محدود. محدود. بسیار بالا. بالا.
تاثیرپذیری اثر پذیری کمی دارد به این معنا که خرابی یک دستگاه بر شبکه اثر نمی‌گذارد. اثر پذیری زیادی دارد و خرابی یک دستگاه می‌تواند بر کل شبکه اثر بگذارد. متوسط. اثرپذیری بسیار کم. اثرپذیری کم.
سهولت در عیب یابی آسان. سخت. دشوار. بسیار سخت. آسان.
امنیت بالا. پایین. متوسط. بالا. بالا.
مدیریت ترافیک به وسیله هاب مرکزی این امر آسان است. سخت. دشوار. سخت. آسان.

و در آخر

در این محتوا به توضیح درباره توپولوژی ستاره پرداختیم و گفتیم توپولوژی ستاره یکی از ساختارهای شبکه به حساب می‌آید که در آن هرکدام از دستگاه‌ها به هاب مرکزی متصل هستند. این توپولوژی در شبکه‌های مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند امکان برقراری اتصال مطمئن را میان دستگاه‌های مختلف فراهم آورد و همچنین نگهداری شبکه را تا حد زیادی آسان نماید.

این توپولوژی مزایای زیادی را برای افراد به همراه می‌آورد و به تبع معایب خاص خود را نیز دارد که برای مثال می‌توان از مزایا به مدیریت آسان، عملکرد مناسب و در معایب به وابستگی به هاب مرکزی اشاره کرد. در این توپولوژی از سخت افزارهای زیادی استفاده می‌شود که می‌توان به سوئیچ‌ها و روترها اشاره کرد؛ چرا که می‌توانند امکان اتصال دستگاه‌های متعدد را در فاصله‌های طولانی فراهم آورند.

سؤالات متداول

 • در راستای تنظیم و استفاده از توپولوژی ستاره چه مواردی را باید دانست؟

شما برای تنظیم این توپولوژی بایستی با مواردی مثل آی پی آدرس‌ها و این اصول اولیه آشنا باشید و پس از پیکربندی آن‌ها اجزای مختلف مثل سوئیچ‌ها، روترها یا هاب‌ها را به هم متصل کنید تا نیازهای شبکه خود را برطرف سازید.

 • برای یک استفاده درست از توپولوژی ستاره باید چه چیزهایی را در نظر داشت؟

از سوئیچ‌های باکیفیت و سخت افزارهای مناسب برای کاهش دادن تأخیرات و اطمینان از اتصالات استفاده نمایید. ACL را برای محافظت از منابع شبکه از دسترسی غیرمجاز تنظیم کنید. از روش‌های رمزگذاری مانند SSL یا TLS برای قفل کردن انتقال داده‌ها استفاده کنید.

به این مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی ها : 0

هنوز هیچ رأیی داده نشده. اولین نفر باشید!

اشتراک گذاری اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک گذاری در لینکدین اشتراک گذاری در ایکس کپی کردن لینک پست

و در ادامه بخوانید

اولین دیدگاه را اضافه کنید.

برچسب ها

شبکه