به نام خدا
به زودی اضافه خواهد شد...

نوشته شده توسط : admin | در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۹۵


پینگ ساده‌ترین روش برای اطمینان پیدا کردن از کار کردن تمام اجزای یک شبکه یا یک هاست خاص می باشد. پینگ یک درخواست اکو (echo request) 32 بایتی با استفاده از پروتکل ICMP می‌فرستد و همان طور که از نام ان نیز معلوم است تنها کاری که گیرنده باید انجام دهد اکو کردن پیغام است. وقتی پیغام را دریافت می کنید متوجه می شوید که هم هاست مقصد و هم کل شبکه سرپا و در حال کار هستند.

اما ترافیک واقعی اینترنت بسیار بزرگ‌تر است و اطلاعات اکثرا در حجم‌های کیلوبایت و مگابایت مبادله می‌شوند که می توان گفت هزاران و میلیون‌ها بار بزرگ‌تر از بسته‌های پینگند. بسته‌های داده‌ی واقعی باید به صورت پارت پارت ارسال شوند و سرورهای دریافت کننده یا فوروارد کننده واقعاً به زحمت می‌افتند. پروتکل‌های مورد استفاده نیز کاملاً متفاوتند (HTTP، SMTP، FTP و…). در واقع میتوان می‌توان مسیریاب‌ها را به گونه ای پیکربندی کرد که بسته‌های پینگ را که کاری با ترافیک معمول اینترنت ندارند در اولویت قرار دهند و زمان پینگ را افزایش دهند داد. علاوه بر این بین دو نقطه مجموعه‌ی پیچیده از گره‌ها و لینک‌های ارتباطی سریع و کند قرار دارند که دستور پینگ تقریباً هیچ اطلاعی در مورد این تنگناها به شما نمی‌دهد.

اما پینگ یک دستور خیلی ساده است؛ و مدت زمان زیادی است  که در فضای تبادل  اطلاعات وجود داشته و میتوان گفت همه با آن آشنا هستند. همه‌ی سیستم عامل‌ها به عنوان یک جزء استاندارد دستور پینگ را در خود دارند، در نتیجه پینگ کردن مجانی و دم دست است. افزودن پینگ به برنامه‌های دیگر کاری ندارد و دیگر روش‌ها و ابزارهای اندازه‌گیری سرعت اینترنت پیچیده‌ترند و ممکن است نیاز به نصب یا آموزش داشته باشند.

و البته پینگ تأخیر نقطه به نقطه را نشان می‌دهد که در مورد تأثیر آن در ارتباطات اینترنتی و ماهواره‌ای و رابطه‌ی آن با پهنای باند توضیح دادیم.

 

چگونه پینگ تایم هاست یا سرور را کاهش بدهید؟

در ابتدا باید بگوییم، به دلیل آن که در انتخاب سرور هاست نمی‌توان تنها به پینگ تایم توجه کرد. در مواردی اصلاً باید از پینگ تایم پایین صرف نظر کرد. اگر شما یک سرور هاست با پورت ۱۰۰ مگابیت با بهترین اتصال اینترنت هم تهیه کنید اما اتصال اینترنت خودتان (یعنی اینترنتی که از ISP تهیه کرده‌اید و از آن می‌خواهید به سرورتان از راه دور وصل شوید) پایدار نباشد و پایین و بالا زیاد داشته باشد پینگ تایم شما به سرور زیاد خواهد شد. زمان پینگ چیزی نیست که تنها سرور و هاست در آن تأثیر داشته باشند.

در این قسمت به طور اجمالی به عواملی که بر روی پینگ یا delay  تاثیر میگذارند میپردازیم:

۱-این مورد نیز کاملا واضح  است: فاصله‌ی شما تا سرور. اگر شما در ایران هستید پینگ تایم شما به یک سرور ایرانی کم‌تر خواهد بود، حتی در صورتی که این سرور  پهنای باند کم‌تری نسبت به سروری در اروپا یا آمریکا داشته  باشد.

۲-اتصال اینترنت شما: اتصال به  اینترنت با سرعت پایین ، با قطعی و وصلی مکرر و بالا و پایین زیاد زمان پینگ را افزایش می‌دهد.

۳-میزان مصرف پهنای باند: چنان چه شما به طور کامل از پهنای باندتان استفاده کردید اگرچه پینگ کردن پهنای باندی که به چشم بیاید نمی‌خواهد ممکن است زمان پینگ‌تان زیاد شود.

۴-مسیریاب‌ها، گره‌های میانی: هر مسیریاب و گره میانی که بر سر راه ارتباط شما تا سرور هاست مورد نظر قرار گرفته باشد میتواند بر زمان پینگ تاثیر گذارد و آن را افزایش دهد.

۵-برنامه‌های در حال اجرا: بسته‌های پینگ معمولاً بسته‌های اولویت‌داری نیستند. اگر تمام منابع پردازشی سیستم در حال مصرف باشد ممکن است بر زمان پینگ شما افزوده شود.

۶-firewalls: در واقع فایروال ها میخواهند  تمام بسته‌های ورودی را چک کنند؛بنا بر این کاملا واضح است که  بر زمان انتقال بسته‌ها می‌افزایند.

۷-اتصالات بی‌سیم: اتصالات بی‌سیم باید سیگنال‌های دیجیتال را برای ارسال به سیگنال‌های رادیویی تبدیل کنند. این تبدیل نیز بر زمان پینگ شما اثر منفی می‌گذارد.

کاهش زمان پینگ برای در برخی موارد اهمیت حیاتی دارد و در مواردی اهمیت چندانی ندارد. برای دانلود فایل‌های بزرگ یا مرور معمولی وب، برای هاستینگ وب‌سایت‌های عمومی زمان پینگ نمیتواند بر نگرانی کاربران بیافزاید!!. اما برای ارتباطات آنلاین به ویژه ارتباطات آنلاین هم‌زمان صوتی و تصویری واژه ی پینگ اهمیت پیدا میکند. اصولاً هر جا که مفهوم زنده بودن ارتباط مطرح باشد زمان پینگ اهمیت پیدا می‌کند. برای بازی‌های ویدیویی چندکاربره‌ی آنلاین پینگ تایم کمی ضروری و حیاتی است. اگر شما از دیگر بازی‌کنان پینگ تایم بیش‌تری داشته باشید ممکن است مشغول شلیک به هدفی باشید که قبلاً نابود شده و هنوز شما از ان مطلع نیستید یا با دشمن رودررو شوید و درحالی که  خوش حال و خندان  میخواهید برنده ی بازی شوید قبلا توسط حریف از دور میدان کنار رفته اید ! البته پینگ خیلی پایین در مقایسه با حریفان هم همیشه بهترین گزینه نیست.

با دانستن عوامل افزایش زمان پینگ حدس زدن راه‌های کاهش زمان پینگ چندان دشوار نیست. اولین راه کاهش فاصله است. این بدان معنا نیست که مکان خود را جابجا کنید. احتمالش کم است حاضر باشید به خاطر موفقیت در یک بازی آنلاین ترک وطن کنید. اما اگر بتوانید برای بازی‌تان به سرورهایی وصل شوید که پینگ تایم کم‌تری دارند این کار را بکنید. گاهی استفاده از سرویس‌های تونل‌زنی (tunneling) نیز جواب می‌دهد. این سرویس‌ها شما را از طریق یک IP واسط به سرور مورد نظرتان وصل می‌کنند و معمولاً می‌کوشند کوتاه‌ترین مسیر را به سمت هاست مورد نظر پیدا کنند.

اگر قصد خرید سرور گیم یا سرور هاست دارید و برایتان پینگ اولویت دارد بهتر است به دنبال سرورهایی باشید که کم‌ترین فاصله را با شما دارند.

غیرفعال کردن فایروال، بستن برنامه‌هایی مثل دانلود منیجرها، مطمثن شدن از تمیز بودن کامپیوتر از ویروس‌ها و بدافزارها، بستن همه‌ی برنامه‌ها و پروسه‌های غیرضروری در حال اجرا نیز می‌تواند مفید باشد.

عدم استفاده از اتصالات اینترنتی بی‌سیم، و تعویض کابل‌های قدیمی نیز ممکن در شرایط ناچاری مؤثر باشد. اما تغییر ISP و تهیه‌ی اشتراک اینترنت بهتر حتماً مؤثر است.

در نهایت اگر فقط پینگ برایتان مهم است می‌توانید تنظیمات MTU (ماکزیموم واحد انتقال داده) را تغییر دهید. با کم کردن از اندازه‌ی MTU سرعت دانلود و آپلودتان محدود خواهد شد اما تأخیر کاهش پیدا خواهد کرد و در بازی‌های انلاین که انتقال فایل‌های بزرگ در کار نیست این کار می‌تواند مؤثر باشد. با استفاده از بسته‌های کوچک سربار TCP/IP افزایش پیدا می‌کند، حجم انتقال بار مفید کاهش پیدا می‌کند و تنها فایده‌اش این است که بسته‌های کوچک‌تر شده زودتر کانال انتقال کم‌سرعت شما را خالی می‌کنند.

گاهی ISPها و به‌ویژه اینترنت‌های متعلق به شرکت‌ها، مؤسسه‌ها و دانشگاه‌ها ممکن است برخی پورت‌ها را ببندند یا در آن‌ها تأخیر ایجاد کنند. این کار معمولاً به طور خاص برای مقابله با ابزارهای اشتراک فایل غیرقانونی انجام می‌شود اما می‌تواند برای کاربردهایی مثل بازی‌های آنلاین نیز مضر باشدو البته از اتلاف وقت جامعه‌ی بشری پیش‌گیری کند! اگر چنین اتفاقی افتاده باشد معمولاً از طریق پینگ نمی‌توانید به آن پی ببرید مگر این‌که این ایجاد تأخیر روی بسته‌های پینگ هم اعمال شده باشد.

دستور trace-route هم می‌تواند در یافتن علت پینگ بالا به کار بیاید. دستور پینگ زمان رفت و برگشت کلی را از مبدأ تا هاست مقصد محاسبه می‌کند. اما اگر زمان پینگ زیاد باشد برایتان مشخص نمی‌کند که مشکل از کجای مسیر بوده است. ستور trace-route اما آمار تک تک گره‌هایی را که در مسیر به آن‌ها بر می‌خورد برمی‌گرداند. اگر یکی از این هاست‌های میانی به دلیل ازدحام بسته‌های پینگ شما را بیش‌تر از حد معمول نگه دارد با دستور trace-route می‌توانید آن را پیدا کنید. وجود علامت * در خروجی این دستور برای یک گام (hop) نشانه‌ی مشکل در آن گره میانی است. حال اگر بتوانید به طریقی مسیر اتصال‌تان به هاست مقصد را تغییر دهید که از این گره میانی کُند پرهیز کنید این دستور به دردتان خورده است.