به نام خدا
به زودی اضافه خواهد شد...

نوشته شده توسط : admin | در تاریخ ۵ اسفند ۱۳۹۵

واژه ی وبمستر به مدیر یا مسئول ارشد مدیریت محتوای سایت اطلاق  میگردد . چنین شخصی  مسئول طراحی ، توسعه ، بازاریابی و نگهداری وب سایت میباشد، به همین دلیل می‌توان گفت که وبمستر بودن همچون یک دیزاینر، شغل محسوب میشود. شخصی که خود را به عنوان یک وب مستر معرفی میکند از دانش طراحی گرافیکی و کد نویسی و برنامه نویسی و همچنین اصول مدیریتی آشناست .
وبمستر شخصی است که بازیگر  اصلی در یک وب سایت می باشد! و می‌بایست به انجام امور طراحی و برنامه نویسی آشنایی کامل داشته باشد به طوری که در صورت غیبت هر یک از اعضا بتواند به طور موقت وظیفه ی انان را نیز عهده دار شود. وبمستر می‌تواند به عنوان رابط بین مدیر سایت و دیگر پرسنل نیز عمل کند. در واقع میتوان از واژه ی کار فرما برای معرفی یک وبمستر نیز استفاده نمود. البته این بدان معنا نیست که یک وب سایت تنها به وبمستر متکی باشد. وبمستر توسط مدیر کل سایت تایید شده و قابل تغییر است ؛ با این وجود ممکن است مدیر کل سایت ؛ خود نیز وبمستر سایت باشد .

یک وبمستر سایت با دیگر اعضاء رابطه‌ی نزدیکی داشته و آنها را در انجام امورمختلف  و حتی نوشتن کدهای برنامه نویس راهنمائی و یاری می‌کند .مدیران بخش های مختلف سایت مشکلات و مسائل مربوطه را به وبمستر گزارش کرده و وبمستر با بررسی جوانب کار مسائل را حل و فصل می‌نماید . امروزه با وجود تغییر رویه‌ی وبلاگ ها و تبدیل برخی از آنها  از نظر صفحات و موضوعات متنوع به چیزی شبیه به وب سایت ، شاید بتوان گفت که مدیر یک وبلاگ نیز یک وبمستر است ! و شاید هم نه ؛ مدیر آن سرویس دهنده‌ی ویلاگ وبمستر مورد نظر باشد ! .
در سایت های کوچک که پیچیدگی زیادی ندارند و عمدتا توسط یک گروه اداره نمی‌شود  صاحب وب سایت همان وبمستر است که انجام امور مربوط به وب سایت همچون نگهداری ، طراحی ، توسعه وب و همچنین مدیریت محتوای وب سایت بر عهده‌ی وی می‌باشد ، اما در سایت های بزرگتر و گروهی ، وبمستر نقشی همچون یک ناظر و یا سرپرست را ایفا کرده و کارمندان و بخش های زیر دست خود از قبیل بخش مدیر گروه ، پشتیبانی، مسئول روابط عمومی وب سایت ، مسئول طراحی و برنامه نویسی و همه و همه را رهبری و هماهنگ می‌کند .

وظایف وبمستر

حیطه‌ی وظایف وبمستر بسیار وسیع و متنوع می‌باشد به طوری که با توجه  اهداف  وب سایت  در حوزه ی فعالیت های یک وب مستر تغییراتی ایجاد شود . به عنوان نمونه از مدیریت ان چه که  در یک وبسایت قرار دارد تا مدیریت کامپیوتر سرور و یا هر دوی اینها میتواند  جزئی از وظایف وبمسترها باشد.

در واقع  یک وبمستر به:
بررسي وضعيت سرور (هاستينگ) سايت (از نظر صحت کارکرد ، سرعت و يا ترافيک آن میپردازد.
    پاسخگويي و تشکر از باز خوردهاي کاربران و تهيه آرشيو از آنها.
   در  جهت اطلاع رسانی  به تهیه بانک اطلاعاتی از کاربران میپردازد.
    بررسي و ورفع اشکالات مختلفی  که بازديدکنندگان سايت مطرح مي کنند .
    ثبت سایت وانجام اقداماتی که موجب بالارفتن رتبه ی سایت در موتور های جستجو  میشود .
  ارائه نمودن يادداشت‌ها ، وقايع يا گزارش‌هاي روزانه يا هفتگي از طريق وبلاگ‌هاي شخصي.
    بررسي نمودن منابع ورود کاربران به سايت .
    بررسي و گسترش کلمات کليدي که جستجوگر ها سايت را با آن مي‌شناسند.
    بررسي صفحات پر بازديدکننده و کم بازديدکننده سايت و بهبود آنها.
    درک نياز مخاطبان سايت از طريق هماهنگي بين نام سايت و کيفيت مطالب.
    بررسي گستردگي جغرافيايي بازديد کنندگان سايت ، علل آن و گسترش آن.
    نظرسنجی در مورد گرافيک و طراحي وب سايت و سرعت بارگزاری صفحات از کاربران.
    ارائه  نمودن گزارش ساليانه به بازديدکنندگان در باره عملکرد سايت در طول يک سال گذشته.
    بررسي صفحاتي که مدت هاست به روز نشده اند و به روز کردن آن ها.
    ارسال به موقع اطلاعات جديد سايت در ساعات خاصي در شبانه روز.
    بررسي سايت هاي پر بيننده و مرتبط با سايت جهت در خواست لينک و يا تبليغات در آن سايت ها.

و …

در واقع از انچه که گفته شد میتوان به شباهت وبمستر به یک طراح یا دیزاینر ،هماهنگ کننده ، کارفرما ،مدیر  و…. در فضایی مجازی ، اشاره کرد.