به نام خدا
به زودی اضافه خواهد شد...

نوشته شده توسط : admin | در تاریخ ۱۴ اسفند ۱۳۹۵

میکروتیک یک شرکت در کشور  لاتویا(کشوری در شرق اروپا ) میباشد که از سال ۱۹۹۵ شروع کار خود را با فروش روتر های وایرلس و به منظور  توسعه کار خود سیستم عامل Mikrotik Router OS را ارائه نمود و در سال ۲۰۰۷نیزاین شرکت تعداد کارمندان خود را به 70 نفر افزایش داد.

Router OS :
این سیستم عامل نیز بر مبنای لینوکس است که قابلیت نصب بر  روی سیستم های معمولی و به کارگیری را داشته و در آن قابلیتهای بسیار خوبی از جمله VPN ، یک فایروال قوی ، کنترل پهنای باند ، هات اسپات و قابلیت Wireless وجود دارد . برای استفاده از این نرم افزار باید لایسنس آن را خریداری نمایید که با توجه به امکانات آن رده بندی متفاوتی دارند .
نرم افزاری به نام  Winbox نیز برای آن طراحی شده  است که یک رابط کاربری گرافیکی (GUI) برای این سیستم عامل است و انواع تنظیمات را میتوانید از طریق آن انجام دهید. راه های ارتباطی گوناگونی نیز برای ارتباط با این نرم افزار وجود دارد از جمله FTP , Telnet , SSH و  با رابط برنامه نویسی (َAPI) شما قادر خواهید بود با این سیستم عامل در ارتباط باشید و به انجام کارهای گوناگون بپردازید.

قابلیتها :
Router OS قابلیتهای زیادی دارد و میتوان در محیط های کوچک تا متوسط ان را به کار گرفت به عنوان مثال از پروتکل های مسیر یابی OSPF, BGP , VPLS/MPLS میتوان در یک سیستم استفاده نمود .
این سیستم محدودیتهایی در زمینه شناخت سخت افزار دارد مخصوصا در زمینه وایرلس که فقط سخت افزارهایی با چیپ Atheros و Prism را پشتیبانی مینماید.

RouterBOARD :
این شرکت سخت افزارهایی را نیز در همین زمینه با همان سیستم عامل تولید میکند که با همین نام تجاری نیز عزضه میشود.