به نام خدا
به زودی اضافه خواهد شد...

نوشته شده توسط : admin | در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۹۶

مونیتورینگ (monitoring)

هر یک از نرم افزار های  مانرینگ قابلیت های متفاوتی دارد، بیشتر ادمین های شبکه به صورت ترکیبی از آن ها استفاده میکنند، شما با آشنایی با این نرم افزار ها بسته به نیاز خود میتوانید  یکی از آنها را انتخاب کنید.در این مقاله برترین و پرکاربردترین نرم افزارهای مونیتورینگ را به شما معرفی خواهیم کرد:

 

همان گونه که يک سيستم تشخيص نفوذ يک دسترسي غير مجاز و يا يک حمله را گزارش ميدهد ، يک سيستم مانيتورينگ شبکه نيز اطلاعاتي همچون  ازکار افتادن سرور ها و يا نودها ( سويچ، روتر، فايروال…) ، کيفيت لينک هاي ارتباطي ، دماي محيط ، بار پردازشي ، مصرف حافظه و هارد ديسک و اطلاعات جامع و کامل ديگري را ارائه خواهد داد.

امروزه نرم افزار هاي متنوعي بصورت رايگان و تجاري وجود دارند که هر کدام مزيت ها و معايب خاص خود را داشته و امکانات متنوعي را ارائه مي دهند.

فاکتور هاي متنوعي براي مقايسه نرم افزار هاي مانيتورينگ وجود دارد که هر کدام  برحسب شرايط و نيازمندي هاي شما  اهميت پيدا خواهند کرد. در ادامه به معرفی برترین نرم افزار های مونیتورینگ خواهیم پرداخت.

 

نرم افزار Arcsight

این نرم افزار تمام لاگ ها و Event های نرم افزارهای مونیتورینگ، فایروال ها و روترها را جمع و آنالیز کرده  و به یکدیگر ربط می دهد و در نهایت یک گزارش کامل از یک رویداد تهیه می کند.

. این نرم افزار بیشتر دیدگاه امنیتی soc  دارد تا noc .

این محصول بصورت سخت افزار و نرم افزار در کنار هم ارائه شده و قیمت بالایی نیز دارد.

OPManager

یکی از بهترین نرم افزار های مونیتورینگ می باشد، از این نرم افزار در دیتاسنتر ناسا استفاده شده است.

با این نرم افزار قادر خواهید بود تمامی Device ها همچنین سرویس های شبکه خود را چک کرده وبرایش رول تعریف کنید.

مونیتورینگ بر حسب یک سری Device های استاندارد در خودش تعریف شده و شما نیز می توانید موارد دلخواه را به آن اضافه کنید.

مونیتورینگ Active Directory – SQL Server – Exchange – Web – UPS – Load Balancer – Switch – Router – Firewall – Storage – Virtual Device  و…. را می توانید داشته باشید.می توانید گزارش های بسیار خوبی با فرمت PDF و EXEL  داشته باشید و بنا به خواسته ی خود گزارشی جدید را پیکر بندی کنید.

Nagios

نرم افزار Nagios لینوکسی و OpenSource می باشد ولی این نرم افزار نسخه ویندوزی نیز دارد ،با این حال محیط های که کاربر آن را مشاهده می کند مشابه یکدیگرهستند.

این نرم افزار قابلیت ارتباط تلفنی با سیستم  Asterisk دارد و در صورت بروز مشکل از طریق همین سیستم می تواند با ادمین شبکه تماس بگیرد.

Solarwinds

بي شک solarwinds Orion  يکي از کامل ترين و مجهز ترين نرم افزار هاي مانيتورينگ دنيا می باشد. گزارشات کامل ، ايجاد آلارم و ده ها امکانات ديگر اين برنامه آن را به يکي از کامل ترين نرم افزار هاي مانيتورينگ مجهز کرده است. ولي  قيمت بالاي اين محصول، عدم پشتیباني از زبان فارسي و تقويم شمسي، عدم ارائه خدمات فروش و پشتيباني در ايران ( وبسايت اين محصول حتي در داخل ايران قابل دسترس نيست ) باعث شده تا مديراني که از اين محصول در شبکه خود استفاده مي کنند هر لحظه نگران خرابي و ايجاد مشکل در اين برنامه باشند. همچنين اين محدوديت ها باعث شده نياز مشتري به گزارشات اختصاصي و با ايجاد برخي تغييرات در برنامه بي پاسخ بماند.

علاوه بر آن به دليل نصب و راه اندازي اين نرم افزار بر روي ويندوز و استفاده از پايگاه داده MSSQL به همراه آن و نياز مبرم سيستم عامل ويدوز به آنتي ويروس و فايروال باعث شده اين نرم افزار در قياس با نرم افزارهاي مشابه  منابع سخت افزاري بيشتري را مصرف نمايد.

prtg

این نرم افزار را می توان به عنوان یک ابزار حرفه ای نظارت و کنترل شبکه های کامپیوتری معرفی کرد که با کمک آن می توان کارهایی از قبیل نظارت بر  up/downtime، ترافیک شبکه ، packet sniffing  و … را به راحتی انجام داده و گزارش های کلی یا جزئی به منظور ارائه تجزیه و تحلیل دقیق از عملکرد شبکه تهیه کرد. رابط کاربری مبتنی بر وب این برنامه امکان پیکربندی سریع تنظیمات دلخواه مربوط به نظارت بر دستگاه های شبکه و سنسورهای آن ها را برای کاربران فراهم می کند.

اغلب روش های متداول مربوط به اکتساب داده در شبکه مانند SNMP & WMI, Packet Sniffing و NetFlow توسط این نرم افزار پشتیبانی میشه. PRTG Network Monitor را می توان برای شبکه هایی همچون شبکه های موجود در یک ISP  و روتر ها و سوئیچ های مورد استفاده در آن ها استفاده نمود. از ویژگی های مهم این نرم افزار می توان به بهینه سازی سیستم ها دستگاه های مورد استفاده به منظور کاهش Downtime، مدیریت بر گروه ها و یوزرهای مدیریتی در شبکه، مشاهده چگونگی فعالیت device ها در روزهای مختلف و دوره های تعیین شده، ارسال آلارم های تعریف شده به گوشی همراه و … اشاره کرد.