به نام خدا
به زودی اضافه خواهد شد...

نوشته شده توسط : f-jafari | در تاریخ ۲۰ شهریور ۱۳۹۸

سال گذشته، شرکت اینتل در جریان کنفرانس سالانه‌ی خود، پردازنده‌ای را به‌صورت مختصر به‌نمایش گذاشت که تمامی هسته‌های آن در فرکانس کاری ۵ گیگاهرتز فعال بودند. حالا در جریان رویداد کامپیوتکس ۲۰۱۹، شرکت اینتل بالاخره پردازنده‌ای ۸ هسته‌ای خود را رونمایی کرد که برای اولین‌بار هر هشت هسته‌ی آن بدون افت، در تمامی حالات، فرکانس ۵ گیگاهرتزی خود را حفظ خواهند کرد. پیش‌نمایشی که سال گذشته اینتل به‌نمایش گذاشته بود، روی پردازنده‌ی ۲۸ هسته‌ای زئون که فرکانس پایه‌ی آن بسیار کمتر از ۵ گیگاهرتز است، اجرا شده‌ بود و اینتل برای رساندن عملکرد تمامی هسته‌ها به سرعت کلاک ۵ گیگاهرتز به‌صورت هم‌زمان، مجبور شده‌ بود پردازنده‌ی زئون خود را در جریان پیش‌نمایش اورکلاک کند. در آن زمان، به‌دلیل اینکه اینتل اعلام نکرده بود که برای اورکلاک کردن پردازنده، از سیستم خنک‌کننده‌ی زیر صفر (sub-zero chiller) استفاده کرده‌ است، بحث‌های زیادی میان علاقه‌مندان به دنیای فناوری پیرامون عملی بودن رسیدن به چنین فرکانس‌هایی در شرایط عادی بوجود آمده بود؛ اما با معرفی پردازنده‌ی جدید، به‌نظر می‌رسد دست یافتن به چنین سرعتی در شرایط عادی عملی شده باشد.
پردازنده‌ی جدید که معرفی شد Core i9-9900KS نام دارد، چه در حالت بارهای پردازشی تک‌هسته‌ و چه در حالت استفاده از تمامی هشت هسته به‌صورت هم‌زمان، سرعت کلاک ۵ گیگاهرتزی خود را حفظ می‌کند. i9-9900KS دقیقا از همان تراشه‌ی به‌کاررفته در i9-9900K استفاده می‌کند؛ با این تفاوت که اینتل پس از تولید این تراشه، بهترین‌های آن را برای استفاده در Core i9-9900KS غربال یا Bin می‌کند.
از لحاظ فنی، کلاک پایه‌ی CPU جدید اینتل برابر با ۴ گیگاهرتز می باشد، اما تنها درصورتی امکان دارد که سرعت پردازنده تا این فرکانس افت کند که از بایوس پیش‌فرض اینتل استفاده کنید . از پردازنده‌ی جدید اینتل می‌توان در مادربردهای سازگار با Core i9-9900K استفاده کرد؛ هرچند پیش از آن باید فرم‌ور مادربرد به روز رسانی شده باشد. حافظه‌ی گرافیکی ادغام‌شده در این پردازنده نیز کاملا مشابه Core i9-9900K است.
شرکت اینتل هنوز توان مصرفی و قیمت پردازنده جدید خود را اعلام نکرده‌ است؛ اما باتوجه به‌اینکه طی روزهای آینده اینتل کنفرانسی در کامپیوتکس برگزار خواهد کرد، انتظار می‌رود جزئیات بیشتری از این پردازنده مشخص شود.