دسته‌ها
دسته‌بندی نشده

CentOS 8 منتشر شد

بالاخره CentOS Linux 8 که کاربران بعد از انتشار Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8 در ماه May منتظر آن بودند، منتشر شد.
طبق آمارشرکت Datanyze، توزیع CentOS با ۱۵.۶۵ درصد استفاده در کل وب سرورهای لینوکسی، پس از ابونتو با ۲۶.۷ درصد، دومین توزیع محبوب لینوکس می باشد. هسته اصلی لینوکس CentOS از سیستم عامل Red Hat Enterprise Linux یا RHEL گرفته شده است اما برخلاف RHEL که تجاری و پولی می باشد ، CentOS توزیع رایگانی از لینوکس است.
از تغییرات اساسی دیگر میتوان به استفاده از نرم‌افزار مدیریت Yum که مبتنی بر DNF میباشد (Dandified Yum) اشاره کرد. با وجود یکسان بودن Command-Line Interface و Stable API برای ادغام Sysadmin و DevOps ، سرعت آن نسبت به نسخه های پیشین ارتقاء پیدا کرده است.

CentOS برای توسعه دهندگان علاوه بر Git 2.18 ، سیستم های کنترلی Mercurial 4.8 و Subversion 1.10 را نیز فراهم کرده است.
پایتون نسخه ۳.۶، به صورت پیشفرض بر روی CentOS نصب می باشد. پشتیبانی های بسیار محدودی نیز برای Python 2.7 موجود می باشد. سایر زبانهای ارائه شده در ترکیب جدید CentOS شامل Node.Js 10.1 ، PHP 7.2 ، Ruby 2.5 ، Perl 5.26 و SWIG 3.0 میباشد.

کامپایلر CentOS GCC که بر اساس نسخه ۸.۲ ساخته شده است، شامل پشتیبانی از نسخه های استاندارد اخیر زبان ++C ، بهینه سازی بهتر ، تکنیک های جدید Code Hardening ، هشدارهای بهبود یافته و پشتیبانی سخت افزاری جدید می باشد.

به کاربرانی که به دنبال پلتفروم توسعه Cutting-Edge میباشند، منتظر نسخه جدید CentOS Stream که در ماه اکتبر منتشر خواهد شد باشند؛ این نسخه دارای جدیدترین و عالی ترین متودهاست و روزانه چندین بار به روز می شود.

CentOS شامل برنامه های اصلی سرور مانند انواع پایگاه داده های محبوب از جمله Maria DB 10.3 ، MySQL 8.0 ، PostgreSQL 10 ، PostgreSQL 9.6 و Redis 5 و همچنین Apache HTTP Server 2.4 و Nginx 1.14 میباشد.

یکی از برنامه های مهمی که در RHEL8 وجود ندارد، Docker است. البته به این معنی نیست که Red HAT اهمیت کانتینر ها را در نظر نمیگیرد، Red Hat OpenShift یکی از مهمترین سیستم عامل های Red Hat بر پایه کانتینرها ساخته شده است. Red Hat تا حد زیادی Docker را با ابزارهای مخصوص خود یعنی Buildah و Podman که با Docker Images نیزسازگاری دارند، جایگزین کرده است.

رابط پیشفرض GNOME Shell کاربران دسکتاپ به نسخه ۳.۲۸ ارتقا پیدا کرده است. Wayland ،یک Display Server پیشفرض، در آن استفاده شده است. البته در صورت نیاز می‌توان از Xorg نیز استفاده کرد.

یکی از تغییرات اساسی، جایگزین شدن فریمورک Iptables با فریمورک Nftables میباشد. همچنین Firewalld Daemon به طور پیشفرض از Nftables استفاده میکند. با این وجود در ارتقا سیستم عامل های CentOS 7.X به CentOs 8 هیچ تغییری در تنظیمات فایروال سیستم به وجود نمی آید. به عنوان مثال: درحالی که Nftables دارای لایه سازگاری دستورات Iptables میباشد، اما ساختار پیشفرض آن ها با هم متفاوت است. به عبارتی دیگر باید تمامی اسکریپت های فرخوانی Firewall Functionality بررسی شوند.

ارتقا به CentOS 8

دانلود نسخه جدید CentOS از آدرس Git.Centos.Org ممکن است. برای ارتقا نسخه های قبلی به نسخه ۸ نیز باید از کد زیر استفاده کرد:

Yumdownloader –Source Packagename

به کاربران توصیه شده است، نسخه های CentOS 6 و پایینتر را مستقیما به CentOS 8 ارتقا ندهند، چون باعث خرابی و اتفاقات ناخوشایند میشود.

CentOS 8 Linux  در موارد زیر اجرا می‌شود:

  • x86_64 (64 bit Intel/AMD)
  • aarch64 (64-bit ARM)
  • ppc64le (IBM POWER, little endian)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *