به نام خدا
به زودی اضافه خواهد شد...

نوشته شده توسط : f-jafari | در تاریخ ۲۱ بهمن ۱۳۹۸

استفاده از سرور لینوکس برجسته تر و بهتر از سرور ویندوز می باشد که برخی از دلایل انتخاب به شرح زیر می باشد.

۱ – پایداری و استحکام
سیستم های لینوکس به خوبی توانایی اجرایی بودن سالها بدون هیج توقف و شکست را دارند . و این ویژگی برای کاربران از همه نوع با ارزش می تواند باشد.

۲ – امنیت
لینوکس امن تر از ویندوز است . چه بر روی سرور، دسکتاپ و یا در یک محیط تعبیه شده باشد .و این بدین دلیل می باشد که لینوکس در واقعیت بر اساس unix ساخته شده است و از ابتدا برای چند سیستم عامل کاربر طراحی شده است . فقط مدیر یا کاربر ریشه، دارای اختیارات مدیریتی است و کمتر به کاربران و برنامه های کاربردی اجازه دسترسی به هسته یا کرنل داده می شود .

۳ – سخت افزار
به دلیل افزایش خواسته های منابع روزافزون , سرور ویندوز به طور معمول نیاز مکرر به ارتقاء سخت افزاری دارد، درصورتی که لینوکس انعطاف پذیرتر و مقیاس پذیرتر است، و اجرا شدنی بر روی هر کامپیوتر، بدون در نظر گرفتن پردازنده یا ساخنار معماری کامپیوتر است.

۴-یک سیستم عامل open-source است
لینوکس هیچ هزینه ای ندارد و این نرم افزار به طور کلی مجانی است .

۵ – سهولت در استفاده
با استفاده از لینوکس، هیچ فروشنده تجاری تلاش شما را برای بدست اوردن محصولات و یا پروتکل های خاصی که مد نظرتان باشد محدود نمی کند .

برخی از ویژگی های لینوکس و ویندوز

لینوکس مشکل ویروسی شدن ندارد

لینوکس قابلیت خواندن بیش از ۱۰۰ نوع از سیستم فایل ها را دارد در حالیکه ویندوز دو یا سه فایل سیستم آن هم از سیستم فایل های خودش را می خواند.

ویندوز فقط می تواند در پارتیشنی که Primary است نصب شود اما لینوکس در پارتیشن های Logical نیز نصب می شود.

سرور های لینوکس در خود My SQL و PostgreSQL که از ابزارهای قوی مدیریت داده ها هستند نصب دارد.

متنی که در لینوکس Copy می کنید تا ساعت ها می توانید از آن در جاهای دیگر استفاده کنید. این کار توسط نرم افزار خاصی که به طور پیش فرض در Desktop شما قرار دارد میسر است.

در لینوکس قابلیتی وجود دارد که با یک تصویر نمادین کوچک به شما حجم هر فایل نشان داده می شود تا متوجه بشوید چقدر از فضای شما را اشغال کرده است.

لینوکس در درون خود مجازی سازی یا Built in دارد که به شما اجازه می دهد همزمان سیستم عامل های دیگری نیز داشته باشید.

وب سرور ویندوز IIS و وب سرور لینوکس Apache است سیستم عامل های ویندوز معمولاً گران قیمت تر از سیستم عامل های لینوکس می باشند. چراکه ویندوز open source نیست و استفاده از آن مستلزم خرید لایسنس از مایکروسافت می باشد، ضمن اینکه پشتیبانی از محصولات Microsoft روی وب سرورهای ویندوزی، یک مزیت برای آن ها محسوب می شود. اما سیستم عامل لینوکس معمولاً دارای ثبات و امنیت بیشتری نسبت به سرورهای ویندوز بوده و کمتر در معرض تهدید قرار می گیرند. البته با در نظر گرفتن تمامی مسائل امنیتی بر روی هر دو سیستم، امنیت هر دو پلتفرم تضمین شده است.

سیستم عامل ویندوز از زبان های ASP و ASP.NET پشتیبانی می کند که صاحب امتیاز آن شرکت مایکروسافت است. ASP تنها در سرورهای ویندوز قابل اجرا می باشد و لینوکس این زبان را پشتیبانی نمی کند.

سیستم عامل لینوکس زبان های Perl , Python , PHP و CGI را پشتیبانی می کند. البته زبان PHP در سرورهای ویندوز نیز قابل اجرا است، اما PHP نصب شده روی سرور ویندوز در برخی موارد مشکلاتی را به وجود می آورد.

برای کار با هر دو سیستم عامل لینوکس و ویندوز از یک واسط مدیریتی به نام کنترل پنل استفاده می شود. کنترل پنل هایی نظیر ام اس پی کنترل (MSPControl)، پلسک (Plesk) و هاستینگ کنترلر (Hosting Controller) برای سیستم عامل ویندوز
کنترل پنل هایی نظیر سی پنل (cPanel)، پلسک (Plesk) و دایرکت ادمین (DirectAdmin) برای سیستم عامل لینوکس استفاده می شود.