فهرست مطالب

مزایای Redis

 • کارایی

از آنجا که در Redis تمامی دیتاها در حافظه قرار دارند. امکان دسترسی به دیتا ها با سرعت و کارایی بالا در آن وجود دارد. به دلیل اینکه این دیتا ها در حافظه قرار دارند، تاخیر موتورها کاهش چشم گیری پیدا می‌کند و در آخر، این امر باعث می‌شود تا زمان پاسخ گویی کاهش و عملکرد افزایش یابد.

 • ساختارهای داده انعطاف پذیر

برخلاف سایر پروژه ها که ساختارهای محدودی دارند، تنوع فراوانی از ساختارها برای برآورده کردن نیازهای برنامه ها می‌باشد. انواع داده های Redis شامل موارد زیر است:

 • رشته ها
 • لیست ها 
 • مجموعه ها 
 • مجموعه هایی که مرتب شدند
 • هش 
 • بیت مپ 
 • HyperLogLogs
 • جریان
 • Geospatial 
 • JSON

Redis مخفف عبارت Remote Dictionary Server می‌باشد و ذخیره ساز اطلاعات سریع، منبع باز درون حافظه و با ارزش است. این پروژه در راستای تصمیم گیری برای بهبود مقیاس پذیری ها شکل گرفت و در حال حاضر به عنوان پایگاه داده، حافظه پنهان، واسطه پیام و صف استفاده می‌شود.

زمان پاسخ دهی در Redis بسیار کوتاه است و درخواست های زیادی را در مدتی بسیار کوتاه فراهم می‌آورد. در حال حاضر، به عنوان یکی از محبوب ترین موتورهای منبع باز به شمار می‌آید و انتخابی محبوب برای ذخیره‌سازی حافظه پنهان، مدیریت جلسه، بازی، تابلوهای امتیازات، تجزیه و تحلیل بلادرنگ، فضای مکانی و… است. در این مقاله به توضیح درباره ی Redis می‌پردازیم، پس تا انتها همراه ما باشید. 

 • سادگی و سهولت استفاده

با کمک آن، شما می‌توانید کدهای طولانی را با خطوط کمتر و ساده تر بنویسید. بنابراین در Redis، بر خلاف سایر زبان ها در پایگاه داده سنتی از ساختاری ساده تر استفاده نمایید.

 • تکرار و ماندگاری

این پروژه از معماری replica استفاده می‌کند و از همانندسازی ناهمزمان پشتیبانی می‌کند که می‌توان در آن دیتا ها را به تعدادی سرور دیگر کپی نمود؛ از آن جا که درخواست ها بین سرور ها تقسیم می‌شوند عملکرد خواندن بهبود یافته و سرعت عمل در بازیابی سرورهایی که دچار قطعی می‌شوند را ایجاد می‌کند. برای تداوم، Redis از پشتیبان گیری نقطه در زمان (کپی کردن مجموعه دیتا های Redis در دیسک) پشتیبانی می‌کند.

 • دسترسی و مقیاس پذیری بالا

Redis معماری replica ابتدایی را در یک گره اولیه یا یک توپولوژی خوشه ای ارائه می‌دهد. این امر، این امکان را برای شما فراهم می‌آورد تا راه حل های در دسترسی را ایجاد کنید، که عملکرد و قابلیت اطمینان ثابتی دارند. در زمان تنظیم خوشه ها گزینه های مختلفی برای افزایش مقیاس ها وجود دارد که این امر به شما کمک می‌کند تا خوشه ها با توجه به نوع نیاز شما رشد نمایند.

 • متن باز

پروژه ای منبع باز به شمار می‌آید. که توسط جامعه ای پشتیبانی می‌شود که برای مثال می‌توان به AWS اشاره کرد. از آن جا که redis بر اساس استانداردهای باز می‌باشد، فناوری قفلی در آن وجود ندارد و از فرمت های داده باز پشتیبانی می‌کند؛ که حاوی مجموعه ای غنی از مشتریان است.

موارد استفاده از Redis

Redis به عنوان پروتکلی محبوب استفاده ی زیادی در موارد مختلف دارد که برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

ذخیره سازی

از Redis می‌توان به عنوان انتخابی مناسب برای پیاده سازی یک کش در حافظه، برای کاهش تأخیر دسترسی به اطلاعات، افزایش توان عملیاتی و کاهش بارگیری از پایگاه داده و NoSQL استفاده کرد. Redis می‌تواند درخواست ها را در زمانی کوتاه ارائه دهد. از جمله نمونه های محبوب ذخیره سازی با Redis می‌توان به موارد زیر اشاره نمود :

 •  ذخیره‌سازی نتایج پرس‌وجو در پایگاه داده
 • ذخیره‌سازی مداوم جلسه
 • ذخیره‌سازی صفحه وب و ذخیره اشیاء پرکاربرد مانند تصاویر، فایل‌ها و cloud data ها

چت، پیام رسانی و صف

Redis به پشتیبانی از Pub/Sub با تطبیق الگو و انواع ساختارهای داده می‌پردازد. که این امر امکان پشتیبانی از مواردی همچون جریان‌های نظرات بی‌درنگ، فید رسانه‌های اجتماعی و… را فراهم می‌آورد. و اجرای یک صف سبک را آسان می‌کند. 

تابلوهای امتیازات بازی

انتخابی محبوب در میان توسعه دهندگان بازی که به دنبال ساخت تابلوهای امتیازات بلادرنگ هستند به شمار می‌آید. 

پخش رسانه ای غنی

Redis ذخیره‌سازی سریع و حافظه ای داخلی برای استفاده از موارد استفاده از پخش زنده ارائه می‌دهد. علاوه بر آن می‌توان از Redis برای ذخیره cloud data برای مواردی همچون نمایه های کاربران و تاریخچه مشاهده، اطلاعات و… در یک زمان استفاده کرد.

تجزیه و تحلیل زمان واقعی

از Redis می‌توان با راه‌حل‌های استریم به‌عنوان یک ذخیره‌سازی دیتا در حافظه برای جذب، پردازش و تجزیه و تحلیل اطلاعات با تأخیر بسیارکم استفاده کرد. Redis انتخابی ایده آل برای موارد استفاده از تجزیه و تحلیل سریع مانند تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی، هدف گذاری تبلیغات، شخصی سازی و IoT به حساب می‌آید.

و…

آیا Redis به عنوان یک پایگاه داده خوب است؟

بله، Redis پایگاه داده ای متداول است و در برنامه های کاربردی مدرن استفاده می‌شود؛ بیشتر ارائه دهندگان آن، از این سرویس به عنوان نگهدارنده دیتا و حافظه ی پنهان پشتیبانی می‌کنند. البته توجه داشته باشید که این سرویس پایگاه داده اصلی محسوب نمی‌شود. این سرور شامل تعداد زیادی از دیتا هاست که می‌توانند پردازش و ذخیره شوند، شما می‌توانید با ترکیب قابلیت های redis به عنوان پایگاه داده اصلی و حافظه پنهان در سیستم با Redis Enterprise پیچیدگی و زمان پاسخ دهی اجرای این دو رویکرد را از بین ببرید. در کنار آن، Redis می‌تواند به عنوان یک پایگاه داده اولیه استفاده شود که از چندین مدل پشتیبانی می‌کند، این امر به شما کمک می‌کند برنامه های امروزی و ساخت و ساز مبتنی بر میکروسرویس با فاصله زمانی کم را در اوج آن بسازید.

و در آخر

Redis سروری ساختار داده به شمار می‌آید که ماهیت و ویژگی های خاص آن باعث محبوبیت و پذیرش آن در میان توسعه دهندگان می‌شود؛ که می‌تواند باعث بهبود عملکرد و سرعت حافظه شود. redis منبع باز می‌باشد و انعطاف پذیری بالایی دارد و به عنوان یک حافظه پنهان و واسطه پیام و همچنین پایگاه داده استفاده گسترده ای دارد.

Redis بیش از پنج سال است که به عنوان یکی از محبوب ترین ها بر اساس Stack Overflow به شمار می‌رود که آن را به یکی از محبوب ترین موتورهای منبع باز امروز تبدیل می‌کند. سرور Redis به دلیل اجرای فوری و سریع آن، یک گزینه عالی برای ذخیره سازی، بازی، جمع آوری تجزیه و تحلیل، مدیریت جلسه، تابلوهای امتیازات، چت/تماس ویدیویی، فضای مکانی، سواری، پخش ویدئو و … است. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت ببرید. جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ پویان آی تی مراجعه نمایید.

به این مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی ها : 0

هنوز هیچ رأیی داده نشده. اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید