دامنه چیست؟

به طور کلی دامنه یا دامین به معنای آدرس وب سایت اینترنتی می باشد. تمامی آدرس هایی که در اینترنت مشاهده می کنید، نامی است که صاحبان کسب و کارها برای آی پی وب سایت خودشان، ثبت کرده‌اند. از طریق سایت پویان آی تی می‏‌توانید دامنه مورد نظر خود را به آسانی ثبت کنید.

شرکت آیکان (ICANN)

ثبت دامنه

 • 499,000 تومان

  com.

 • 764,000 تومان

  net.

 • 741,000 تومان

  org.

 • 35,000 تومان

  ir.

برای مشاهده لیست قیمت سایر پسوندها کلیک کنید .

پسوند دامنه آخرین بخش از نام دامنه‌های اینترنتی است. پسوندهای بسیاری برای دامنه وجود دارند که هر یک از این پسوندها نشان دهنده نوع فعالیت سایت می‌باشند. هر یک از پسوندها، کاربردهای گوناگون داشته و با توجه به نام و هزینه آن، خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند.
از متداول ترین پسوندهای دامنه می‌توان پسوندهای org, .net, .ir, .com. و .info را نام برد.به طور کلی پسوندهای دامنه را می‌توان به دو گروه دسته بندی کرد. دامنه‌های جهانی و دامنه‌های منطقه‌ای یا محلی.
دامنه‌های جهانی یا Global Top Level Domain که به اختصار به آن‌ها "GTLD" نیز می‌گویند. این دسته از پسوندهای دامنه عمومی بوده و محدودیت جغرافیایی ندارند. پسوندهای org, .net, .com. و .info از انواع پسوندهای دامنه جهانی می‌باشند. قیمت این دامنه‌ها نسبت به دامنه‌های محلی گران‌تر است.
Country Top Level Domain که به اختصار به آن‌ "CTLD" گفته می‌شود دامنه‌های منطقه‌ای یا محلی را در بر می‌گیرد. این پسوندها برای هر کشور متفاوت بوده و موقعیت جغرافیایی یک وب سایت را مشخص می‌کنند. برای مثال "ir" برای ایران، "uk" برای انگلستان، "ca" برای کانادا و … از انواع پسوندهای دامنه منطقه‌ای می‌باشند.

پر طرفدارترین پیوندهای دامنه
انتقال دامنه

انتقال دامنه

با استفاده از سرویس انتقال دامنه این امکان برای کاربر فراهم می‌شود که دامنه خود را از یک ثبت کننده به پویان آی تی منتقل و پشتیبانی دامنه را از طریق ثبت کننده جدید ادامه دهد. با پرداخت هزینه انتقال، علاوه بر انتقال، دامنه شما به مدت یک سال نیز تمدید می‌شود.

جزئیات بیشتر
سفارش بک اوردر

سفارش بک اوردر

‌در سفارش بک اوردر شما در صف انتظار برای ثبت مجدد دامنه قرار خواهید گرفت. به محض منقضی شدن و آزاد شدن دامنه، دامنه برای شما ثبت می‌شود. در صورت ثبت دامنه، دامنه به مدت یک سال رایگان ثبت خواهد شد و در غیر این صورت وجه به حساب کاربری شما عودت داده می‌شود.

جزئیات بیشتر
مدت زمان فعال شدن دامنه چقدر است؟

مدت زمان فعال شدن دامنه پس از فرایند ثبت دامنه حداکثر نیم ساعت و در فرایند انتقال دامنه در صورتی که توسط ثبت کننده مبدا تایید شود نیم ساعت و در غیر این صورت بین 7 تا 10 روز زمان‌بر می‌باشد.

چه دسترسی‌هایی از دامنه به مشتری داده می‌شود؟

دسترسی به پنل تغییرات Dns، ثبت Dns اختصاصی، دسترسی قفل کردن یا باز کردن، انتقال دامنه و کد انتقال دامنه به کاربران داده می‌شود.

چرا قیمت سرویس‌های ارائه شده در پویان آی تی از سایر ارائه دهندگان کمتر است؟

هزینه خدمات دامنه در پویان آی تی نسبت به سایر ارائه دهندگان بسیار کمتر است. زیرا زیرساخت‌های مورد نیاز بدون هیچ واسطه‌ای و توسط خود پویان آی تی از ثبت کننده اصلی تهیه می‌شود. به همین علت اکثر سرویس‌های پویان آی تی کمترین قیمت ممکن را دارند.

چه مدت بعد از ثبت دامنه می‌توان آن را منتقل کرد؟

حدود 60 روز پس از ثبت دامنه می‌توان آن را منتقل کرد.

آیا پسوند دامنه سایت بر سئو آن تاثیر گذار است؟

به طور کلی استفاده از پسوندهای سطح اول تاثیر مثبتی در جایگاه رتبه سایت در نتایج جستجو دارد. برای ثبت این دامنه‌ها هزینه بیشتری پرداخت می‌کنید اما در طولانی مدت نتیجه آن را دریافت خواهید کرد.

قبل از ثبت دامنه ir. و یا استفاده از خدمات این پسوند دامنه نیاز است تا چه کاری انجام شود؟

بله قبل از ثبت دامنه و یا استفاده از خدمات دامنه ir. باید داخل وب سایت ایرنیک (IRNIC) که تنها مرجع ثبت کننده دامنه ir. می‌باشد ثبت نام کرده و احراز هویت انجام دهید تا شرایط ثبت و یا انتقال دامنه ir. برای شما فراهم شود.

برای استفاده از خدمات دامنه برخی پسوندهای بین المللی نیاز به ارسال مدارک وجود دارد؟

اکثر دامنه‌های بین المللی نیاز به ارسال مدارک ندارند. اما با توجه به قوانین ثبت کننده برخی از پسوندهای دامنه‌ مثل asia ،‎.us‏. و… نیاز به دریافت اطلاعات و یا مدارک دارند.

برای مشاهده سایر سوالات کلیک کنید .

سوالات متداول