سرور اختصاصی چیست؟

سرور اختصاصی (Dedicated Server) از یک سرویس با منابع اختصاصی تشکیل شده است. این سرویس به گونه‌ای است که به صورت اختصاصی تنها در اختیار یک کاربر و یک کسب و کار قرار می‌گیرد. منابع این سرویس همچون رم، هارد، دیسک و پردازنده به طور کاملا اختصاصی در اختیار شما بوده و به اشتراک گذاشته نمی‌شود. این مسئله امنیت و سرعت سرویس شما را تا حد بسیار زیادی افزایش می‌دهد. سرور اختصاصی پویان آی تی می تواند بهترین همراه و همکار مدیران وب سایت‌ها باشد؛ چرا که دغدغه انتخاب میزبان و مشکلاتی از قبیل امنیت، پیک ترافیک و سئو را به طور کامل برطرف می‌کند.

سرور اختصاصی

ارائه سرور اختصاصی از نقاط مختلف جهان

سرور اختصاصی هتزنر (Hetzner)

دیتاسنتر هتزنر برای اولین بار در سال 1997 فعالیت خود را آغاز کرد. میزبانی وب، سرور مجازی و سرور اختصاصی از جمله خدمات دیتاسنتر هتزنر می‌باشند. سرویس سرور اختصاصی هتزنر پویان آی تی از دو کشور فنلاند و آلمان ارائه می‌گردد.

سخت افزار:

شبکه:

پشتیبانی:

سرور اختصاصی او وی اچ (OVH)

دیتاسنتر OVH سومین دیتاسنتر بزرگ جهان و مطرح ترین دیتاسنتر اروپا است. سرویس سرور اختصاصی OVH پویان آی تی از کشورهای سنگاپور، استرالیا، لهستان، کانادا، آلمان، هند و فرانسه ارائه می‌شود.

سخت افزار:

شبکه:

پشتیبانی:

سرور اختصاصی ایران

سرور اختصاصی ایران از دیتاسنتری معتبر و در داخل کشور ارائه می‌شود. این سرویس با سرور هایی از برند های معتبر Dell و HP، همراه با سخت افزاری قدرتمند و هاردهای نو و یا کم کارکرد ارائه می‌گردد.

سخت افزار:

شبکه:

پشتیبانی:

سرور اختصاصی هلند

سرور اختصاصی هلند در دیتاسنتر معتبر سروریوس میزبانی می‌شود. این سرویس از کشور هلند و شهر مپل ارائه می‌گردد. سرورهای ارائه شده در این سرویس از برند HP و Dell بوده و برخلاف سایر سرور اختصاصی‌ها امکان شخصی سازی سرویس وجود دارد.

سخت افزار:

شبکه:

پشتیبانی:

راهنمای خرید سرور اختصاصی

انتخاب موقعیت مکانی

1. انتخاب موقعیت مکانی

انتخاب موقعیت مکانی

اولین گام در خرید سرور اختصاصی انتخاب موقعیت میزبانی سرور است. ابتدا موقعیت مکانی سرویس مورد نظر خود را انتخاب کنید.

انتخاب پلان

2. انتخاب پلان

انتخاب پلان

دومین مرحله برای خرید سرور اختصاصی انتخاب پلان مورد نیاز است. از بین پلان های ارائه شده، پلان مناسب را بر اساس نیاز خود انتخاب کنید.

پیکربندی سفارش

3. پیکربندی سفارش

پیکربندی سفارش

در این قسمت علاوه‌بر انتخاب سیستم عامل، می‌توانید ip و منابع اضافه سخت افزاری همچون پردازنده، هارد و... را انتخاب کنید.

تکمیل سفارش

4. تکمیل سفارش

تکمیل سفارش

و آخرین مرحله برای خرید سرور اختصاصی، تکمیل سفارش است. با طی کردن فرایند تکمیل سفارش و پرداخت، سفارش شما ثبت خواهد شد.

چرا سرویس های سرور اختصاصی پویان آی تی ؟

سرور اختصاصی پویان آی تی از حرفه‌ای ترین و به‌نام ترین دیتاسنترهای اروپا از جمله هتزنر، OVH و ... ارائه می‌گردد. سفارش مشتریان پس از ثبت و ارجاع به دیتاسنتر، از نظر سخت افزاری آماده شده و بعد از نصب سیستم عامل و کانفیگ تحویل داده می‌شود.

قیمت سرویس سرور اختصاصی پویان آی تی نسبت به سایر ارائه دهندگان بسیار کمتر است؛ زیرا زیرساخت‌های مورد نیاز این سرویس بدون هیچگونه واسطه‌ای تهیه می‌شود. امنیت، پایداری، سرعت بی نظیر، آپتایم بالا، سخت افزار قدرتمند و عدم محدودیت در انتخاب سیستم عامل از مهم‌ترین ویژگی‌های سرور اختصاصی پویان آی تی به شمار می‌روند. وجود این ویژگی‌ها در کنار قیمت مناسب، این سرویس را به گزینه‌ای مناسب برای صاحبان کسب و کار‌ها تبدیل کرده است.

مدیریت ترافیک و بهبود عملکرد سایت، سئو و پاسخگویی در ساعت‌های پیک ترافیک تنها قسمت کوچکی از ویژگی‌های گسترده سرور اختصاصی می‌باشند. از آن گذشته خرید سرور اختصاصی قابلیت تسلط کامل و مدیریت محتوای سرور، کنترل پنل، کانفیگ نرم افزارهای داخل سرور و همچنین استفاده از منابع را برای شما فراهم می‌کند.

سوالات متداول

سرور اختصاصی مناسب چه کسانی است؟

سرور اختصاصی برای کسانی که به منابع و دسترسی‌های بیشتری مانند دسترسی به روت نیاز دارند و یا به دلیل وجود محدودیت سرورهای میزبانی و سرور مجازی جوابگو نیازهای آن ها نیست مناسب است.

استفاده از سرور اختصاصی چه مزایایی دارد؟‌

کیفیت ثابت، سخت افزار کاملا اختصاصی و قدرتمند، سرعت شبکه بیشتر و پایدارتر از مزایای سرور اختصاصی می‌باشند.

تفاوت سرور اختصاصی با سرور مجازی چیست؟

سرور اختصاصی سرویسی با منابع کاملا اختصاصی است که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد اما در سرور مجازی تنها بخشی از سخت افزار سرور به صورت اختصاصی در اختیار کاربر قرار دارد.

تفاوت RAID سخت افزاری و نرم افزاری چیست؟

RAID یک تکنولوژی است که به منظور افزایش عملکرد، بهبود دسترسی به داده‌ها و یا افزایش ایمنی در ذخیره‌سازی داده‌ها استفاده می‌شود. دو نوع اصلی از RAID عبارت‌اند از:
1. RAID نرم‌افزاری (Software RAID):
در RAID نرم‌افزاری، عملیات مدیریت و ایجاد RAID توسط سیستم عامل انجام می‌شود و از سخت‌افزار ویژه‌ای استفاده نمی‌شود. سیستم عامل با استفاده از منابع پردازشی خود، داده‌ها را به صورت پارتیشن‌های مجازی در دیسک‌ها مدیریت می‌کند. این روش اغلب از نظر هزینه اقتصادی‌تر است، اما ممکن است عملکرد ضعیف‌تری نسبت به RAID سخت‌افزاری داشته باشد.
2. RAID سخت‌افزاری (Hardware RAID):
در RAID سخت‌افزاری، فرایند ریدبندی با استفاده از Raid Controller انجام می‌شود. این کنترلر توانایی مدیریت RAID و عملیات مرتبط با آن را دارد. RAID سخت‌افزاری معمولاً عملکرد بهتری نسبت به RAID نرم‌افزاری دارد. این نوع RAID به عنوان یک سخت‌افزار مستقل عمل می‌کند و با قابلیت‌های پیشرفته‌تری همچون پشتیبانی از Cache عرضه می‌شود.

سرور اختصاصی‌های پویان آی تی از چه دیتاسنتری ارائه می‌شود؟

سرور اختصاصی‌های پویان آی تی از دیتاسنتر های معروف و به نامی همچون هتزنر، OVH و … ارائه می‌شود.

قابلیت سفارشی سازی سرویس در سرور اختصاصی وجود دارد؟

در برخی سرویس‌های سرور اختصاصی مثل هتزنر و OVH امکان سفارشی سازی سرویس وجود دارد.

امکان نصب چه سیستم عامل‌هایی در سرور اختصاصی وجود دارد؟

اکثر سیستم عامل‌های پرکاربرد در سرویس سرور اختصاصی پویان آی تی قابل ارائه است. در صورتی که سیستم عامل خاصی مد نظر شما است می‌توانید با واحد پشتیبانی تماس بگیرید.

نصب یا تغییر سیستم عامل در سرور اختصاصی رایگان است؟‌

نصب یا تغییر سیستم عامل سرور اختصاصی در هر دوره پرداخت، یک تا دوبار رایگان بوده و پس از آن با هزینه اندک انجام می‌شود.

آیا امکان ارتقا سرویس سرور اختصاصی، قبل و بعد از خرید وجود دارد؟

بله در صورت تمایل ارتقا سرویس در تمام طول دوره سرویس قابل انجام است.

چرا قیمت سرویس‌های ارائه شده در پویان آی تی از سایر ارائه دهندگان کمتر است؟

هزینه سرور اختصاصی پویان آی تی نسبت به سایر ارائه دهندگان بسیار کمتر است. زیرا زیرساخت‌های مورد نیاز بدون هیچ واسطه‌ای و توسط پویان آی تی تهیه می‌شود. به همین علت اکثر سرویس‌های پویان آی تی کمترین قیمت ممکن را دارند و شما می‌توانید سرور اختصاصی ارزان و در عین حال با کیفیت را از پویان آی تی تهیه کنید.

تحویل سرور اختصاصی چه مدت زمان می‌برد؟

تحویل سرور اختصاصی در برخی سرویس‌ها به شکل آنی بوده و در برخی سرویس‌ها تا یک هفته زمان می‌برد.

پشتیبانی سرور اختصاصی به چه شکل است؟

پشتیبانی و رفع مشکلات عمومی مربوط به سرور و سخت افزار توسط دیتاسنتر انجام می‌شود. در سایر موارد نیز تیم پشتیبانی پویان آی تی آماده پاسخگویی به شما است. همچنین لازم به ذکر است در برخی موارد نرم افزاری لازم است کاربران اطلاعات کافی داشته باشند.

تمدید سرویس سرور اختصاصی به چه نحوی است؟

پس از اتمام دوره از طریق ایمیل و پیامک به مشتریان اطلاع رسانی خواهد شد. برای تمدید سرویس وارد ناحیه کاربری شده و از بخش صورتحساب نسبت به پرداخت فاکتور ایجاد شده اقدام فرمایید. در صورت تمایل به تمدید سرویس زودتر از موعد، برای ایجاد فاکتور به پشتیبانی تیکت ارسال کنید.

آیا آی پی ارائه شده برای هر سرور اختصاصی ثابت است؟

بله، آی پی ارائه شده حداقل دو تا سه سال ثابت است.

راه اندازی هاست بر روی سرور اختصاصی امکان پذیر است؟

بله راه اندازی هاست بر روی سرور اختصاصی امکان پذیر است. باید لایسنس خریداری کرده و آن را نصب کنند.

هزینه کانفیگ انواع کنترل پنل‌ها در این سرویس به چه شکل است؟ ‌

در صورت خرید سرور اختصاصی و لایسنس از پویان آی تی، کانفیگ به شکل رایگان انجام می‌شود.

میزان پردازش مجاز در هر پلان چقدر است؟

در سرویس سرور اختصاصی طبق قوانین دیتاسنتر امکان استفاده کامل از منابع بدون هیچ گونه محدودیتی وجود دارد.

چگونه می‌توانم به سرور اختصاصی خود متصل شوم؟

بر روی سرور هایی با سیستم عامل ویندوز، از نرم افزار ریموت دسکتاپ استفاده می شود و برای سرورهای لینوکسی با استفاده از پروتکل SSH و نرم افزار Putty می توان متصل شد.

برای کار با سرور اختصاصی به تخصص و دانش خاصی نیاز دارم؟

بله، با توجه به سطح دسترسی بالاتر سرور اختصاصی لازم است در زمینه لینوکس، ویندوز سرور و مجازی سازی اطلاعات و دانش کافی داشته باشید. تیم پشتیبانی پویان آی تی نیز برای استفاده بهتر از سرویس کاربران را به بهترین نحو راهنمایی می‌کند.

فرایند انتقال محتویات سایت به سرور اختصاصی به چه شکل است؟

پس از نصب و کانفیگ سرویس، شما می‌توانید اطلاعات خود را از سرور قبلی به سرور جدید منتقل کنید. همچنین می‌توانید به پشتیبانی اطلاع دهید تا فرایند انتقال برای شما انجام شود.

نحوه بکاپ گیری از سرور اختصاصی ها چگونه است؟

در صورت نیاز به بکاپ گیری از سرور اختصاصی باید فضای بکاپ تهیه شود. این سرویس داخل سایت ارائه شده و می‌توانید از طریق این لینک اقدام کنید.

تفاوت انواع "رید 0"، "رید 1"، "رید 5" و "رید 10" چیست؟

(RAID 0 (Stripe
این تکنولوژی با عنوان "رید صفر" نیز شناخته می‌شود و از یک فناوری تقسیم بندی داده استفاده می‌کند. در این حالت، داده‌ها به چندین دیسک تقسیم شده و به صورت پیوسته بر روی آن‌ها ذخیره می‌شوند. این تقسیم‌بندی باعث افزایش سرعت دسترسی به داده‌ها می‌شود، اما تاثیری بر توازن بار و ایمنی اطلاعات ندارد. اگر یک دیسک خراب شود، تمام داده‌ها در خطر قرار می‌گیرند.
(RAID 1 (Mirror
در تکنولوژی رید یک داده‌ها به صورت تطابقی بر روی دیسک‌های مختلف کپی می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود که در صورت خرابی یک دیسک، داده‌ها همچنان در سایر دیسک‌ها باقی بمانند و از این رو ایمنی بالاتری دارد. اما ظرفیت استفاده‌ شده نیز دو برابر می‌شود.
(RAID 5 (Stripe with Parity
در این روش، داده‌ها به صورت پیوسته روی دیسک‌ها تقسیم شده و در کنار آن، بیت‌های همگام‌سازی به صورت توزیع‌شده بر روی دیسک‌ها ذخیره می‌شوند. این موضوع باعث می‌شود در صورت خرابی یک دیسک، اطلاعات با استفاده از اطلاعات همگام‌سازی شده روی سایر دیسک‌ها بازسازی شوند. RAID 5 ترکیبی از سرعت و ایمنی را ارائه می‌دهد و به طور کلی نسبت به انواع RAID پیچیدگی کمتری دارد.
RAID 10
RAID 10 ترکیبی از RAID 1 و RAID 0 است. در این تکنولوژی مشابه RAID 0 داده‌ها به چندین دیسک تقسیم می‌شوند. اما به جای کپی شدن کامل داده‌ها مانند RAID 1، در RAID 10 هر داده دوبار ذخیره می‌شود. به عبارت دیگر، داده‌ها به صورت موازی بر روی دیسک‌ها توزیع می‌شوند و همچنین یک نسخه تکراری از هر داده در دیسک دیگری نیز نوشته می‌شود.در این روش به طور همزمان از سرعت و بهره‌وری RAID 0 و پایداری RAID 1 استفاده می‌شود. اما باید توجه داشت که RAID 10 نسبت به سایر روش‌ها از فضای بیشتری استفاده می‌کند.
لازم به ذکر است علاوه بر تکنولوژی‌های گفته شده، روش‌های دیگری نیز وجود دارند.

برای مشاهده سایر سوالات کلیک کنید .