DDI

نقش DDI در بهینه سازی شبکه و مزیت استفاده از آن

فهرست مطالب

DDI راهکاری برای مدیریت شبکه است و به عنوان پیوندی میان DNS، DHCP و مدیریت آدرس IP (IPAM) کاربرد دارد. هر کدام از این سرویس‌های خدمات شبکه به صورت جداگانه مفید بوده؛ ولی ادغام آن‌ها نتایج بهتری را ایجاد می‌کند. در این پست ما به معرفی این سه مؤلفه و همین‌طور مزایای اصلی DDI می‌پردازیم و برخی از ویژگی‌های آن را بررسی خواهیم کرد.

آشنایی با جزئیات DDI 

زمان بخش مهمی از موفقیت سازمان شما به حساب می‌آید. چه به معنای صرفه جویی در زمان باشد و چه جلوگیری از هدر رفتن آن. فناوری DDI روشی مؤثر برای ساده‌سازی چندین مؤلفه ضروری شبکه و ایجاد راه‌حل مدیریت قوی‌تر است. فناوری‌های DDI اغلب توسط سازمان‌ها نادیده گرفته می‌شوند. در نتیجه، DDI معمولاً فقط زمانی مورد توجه قرار می‌گیرد که مشکلی پیش بیاید. برای داشتن یک تعریف درست از DDI بایستی هر کدام از این سه سرویس را بشناسیم. در اینجا به معرفی هرکدام از این موارد می‌پردازیم.

 • DNS

DNS مخفف عبارت Domain Name System فناوریی است که آدرس‌های وب سایت مثلاً www.pouyanit.com را به آی پی آدرس‌هایی مناسب برای رایانه‌ها و سرورها تبدیل می‌کند. بدون وجود DNSها کاربران مجبور می‌شدند تا آی پی آدرس‌ها را در خاطر خود بسپارند که این امر دشواری است. به عبارتی دیگر DNSها راهکاری برای آسان سازی ارتباط کاربران با وب سایت‌های گوناگون می‌باشند.

 • ویژگی‌ها و مزایای DNS

همان‌طور که توضیح دادیم DNS نام دامنه‌ها را به آی پی آدرس‌ها تبدیل می‌کند. این سرویس به کاربران اجازه می‌دهد تا با استفاده از نام دامنه‌ها به راحتی به منابع دسترسی یابند. چرا که بدون استفاده از آن بایستی این آی پی آدرس‌ها را به صورت دستی وارد نمایند. DNSها به بهبود کارایی و سرعت دسترسی به وب‌سایت‌ها و منابع اینترنتی کمک می‌کنند. انتقال ترافیک به منابع مختلف بر اساس نوع نیاز کاربران نیز از دیگر مزایای DNS به حساب می‌آید.

 • DHCP

مخفف عبارت Dynamic Host Configuration Protocol پروتکلی است که برای سهولت در اختصاص‌دادن آی پی آدرس‌ها به دستگاه‌های موجود در شبکه مبتنی بر TCP/IP کاربرد دارد. زمانی که دستگاه به شبکه وصل می‌شود، درخواست DHCP را ارسال می‌کند. این درخواست توسط سرور DHCP دریافت می‌شود. سپس سرور یک آی پی آدرس را انتخاب و آن را برای یک دوره ی مشخص به فرد می‌دهد.

 • ویژگی‌ها و مزایای DHCP 

DHCP یک پروتکل مهم در مدیریت آدرس‌های IP و تنظیمات شبکه در شبکه‌های کامپیوتری است. تخصیص آی پی آدرس‌ها به صورت اتوماتیک به شبکه‌ها، پیکربندی یکپارچه شبکه، جلوگیری از تداخل آدرس‌ها و بهره وری شبکه از جمله ویژگی‌ها و مزایای این پروتکل به حساب می‌آید.

 • IPAM

IPAM یا IP Address Management، یک روش مدیریت شبکه حیاتی و مجموعه‌ای از ابزارها و تکنیک‌های مورد استفاده برای برنامه ریزی، ردیابی و مدیریت آدرس‌های IP به شیوه‌ای کارآمد و سازماندهی شده است. هدف اصلی آن اطمینان از تخصیص آدرس‌های IP و استفاده مؤثر آن، به حداقل رساندن تضادها و ساده‌سازی مدیریت شبکه است.

 • ویژگی‌ها و مزایای IPAM

IPAM وظیفه طراحی، مدیریت و پایش آدرس‌های آی‌پی در یک شبکه را بر عهده دارد. از جمله ویژگی‌ها و مزایای IPAM می‌توان به بهینه سازی آدرس‌ها، پشتیبانی از IPv6 و گزارش دهی دقیق اشاره کرد. به عبارتی ساده‌تر، IPAM به مدیران شبکه این امکان را می‌دهد تا به بهره‌وری و امنیت بالاتری در مدیریت آدرس‌های آی‌پی و تنظیمات شبکه دست یابند.

مزایای اصلی DDI

DDI با ترکیب DNS، DHCP و IPAM مزایای زیادی را برای افراد به همراه دارد که در اینجا به معرفی این مزایا خواهیم پرداخت.

 1. مدیریت آسان: DDI با ترکیب خدمات متعدد در یک پلتفرم به شما کمک می‌کند کارهای مختلفی همچون جستجوی آدرس IP، به‌روزرسانی رکورد DNS و تنظیم دامنه تقسیم DHCP را سریع‌تر و ساده‌تر و با حداقل خطا انجام دهید.
 2. دید مناسب: DDI با ارائه یک داشبورد یکپارچه به شما کمک می‌کند تا بتوانید مشکلات مختلف را به آسانی شناسایی نمایید و از مشکلات امنیتی شدید و عملکردهای غیرمنتظره جلوگیری نمایید و نظارت خوبی بر دستگاه‌های مختلف داشته باشید.
 3. کاهش زمان خرابی: این سرویس فرصت را برای نظارت بر تنظیمات شبکه فراهم می‌آورد و شما می‌توانید با سرعت بالا هرگونه اختلال و مشکل در سرویس را شناسایی و پیگیری نمایید و تجربه‌ای مناسب را برای کاربران متصل به شبکه خود ایجاد نمایید.
 4. مقرون به صرفه: استفاده جدا از هر کدام از سرویس‌های DNS، DHCP و IPAM هزینه ی زیادی را برای شما به همراه دارد. شما با استفاده از DDI مجموعه‌ای از خدمات اصلی را با هزینه‌ای کمتر در اختیار دارید و می‌توانید در زمان صرفه جویی کرده و بر دیگر موارد تمرکز نمایید.
 5. امنیت: DDI به شما کمک می‌کند تا از اطلاعات و خدمات خود در برابر حملات مخرب محافظت نمایید و بتوانید به صورت منظم بر آی اپی آدرس شبکه خود نظارت کنید و با استفاده از راهکارهای متعدد از بروز هرگونه مشکل خودداری نمایید.

یک راه حل DDI باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟

همان‌طور که می‌دانید برای داشتن یک انتخاب مناسب میان راهکارهای مختلف DDI بایستی موارد زیر را در نظر بگیرید.

 1. پشتیبانی IPv4 و IPv6 که مدیریت یکپارچه را تضمین، هزینه‌های پشتیبانی را کم و دقت موجود در آی پی آدرس‌ها را بهبود می‌بخشد.
 2. مدیریت آی پی آدرس‌ها به تعداد زیاد 
 3. کاهش زمان خرابی و بالا بردن رضایت کاربران
 4. داشتن زیرساخت ایمن 
 5. مقیاس پذیری و عملکرد
 6.  و…

فراموش نکنید که راه حلی را انتخاب کنید که بتواند نیازهای شما را برطرف کند و برای شما مناسب باشد.

و در آخر

DDI (DNS، DHCP و IPAM) مجموعه‌ای از فناوری‌ها و سرویس‌های گوناگون می‌باشد. سرویس DNS نام دامنه‌های انسان پسند را به آی پی آدرس‌ها تبدیل می‌کند تا دستگاه‌ها بتوانند آن را در اینترنت پیدا کنند. DHCP اختصاص دادن آی پی آدرس‌ها را به صورت خودکار انجام می‌دهد و مطمئن می‌شود که دستگاه‌ها آدرس مناسب را دریافت خواهند کرد. IPAM مدیریت سازمان یافته و کارآمد منابع آدرس IP را امکان پذیر می‌کند و استفاده کارآمد از آدرس را ترویج می‌کند. این اجزا با هم DDI را تشکیل می‌دهند که نقشی محوری در بهینه سازی شبکه‌های کامپیوتری ایفا می‌کند.

به این مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی ها : 0

هنوز هیچ رأیی داده نشده. اولین نفر باشید!

اشتراک گذاری اشتراک گذاری در تلگرام اشتراک گذاری در لینکدین اشتراک گذاری در ایکس کپی کردن لینک پست

و در ادامه بخوانید

اولین دیدگاه را اضافه کنید.

برچسب ها

DNS شبکه IP