فهرست مطالب

با گذشت زمان جستجوهای صوتی محبوب‌تر از قبل خواهند شد و وب سایت‌ها می‌توانند کارهای بیشتری را در راستای بهینه سازی درخواست‌های کاربران صوتی انجام دهند. در این مسیر بازاریابان بایستی بتوانند روی صدا تمرکز کرده تا تجربه‌ای مناسب برای کاربران خود ایجاد نمایند. این پاسخ‌ها بایستی به‌گونه‌ای باشند که قابل درک و محاوره‌ای باشند. در این مقاله به معرفی چند مورد که برندها بایستی زمان بهینه سازی وب سایت خود در جستجو صوتی بپردازید. پس با ما همراه باشید.

جستجو صوتی چیست؟

فرایندی که است که افراد به جای تایپ درخواست‌های خود آن را به صورت صوتی بیان می‌کنند. این کار به وسیله تبدیل گفتار به متن و پردازش آن توسط سیستم‌های هوش مصنوعی صورت خواهد گرفت. این فناوری به کاربران اجازه می‌دهد تعاملی آسان‌تر با موتورهای جستجو داشته باشند و نیازهای خود را برطرف نمایند. این تکنولوژی ترکیبی از تبدیل گفتار به متن است که با زبانی ساده پاسخ مناسبی را برای کاربران ارائه خواهد داد که می‌توان به Siri اپل، Google Assistant گوگل، و Alexa آمازون اشاره کرد.

الگوریتم‌های جستجوی صوتی 

این مجموعه الگوریتم‌ها در راستای پردازش و تفسیر درخواست‌های کاربران برای دستیابی به اطلاعات مدنظر آن‌ها صورت می‌گیرند. در اینجا به توضیح درباره ی برخی از مهم‌ترین الگوریتم‌ها می‌پردازیم.

 1. (STT – Speech-to-Text) تبدیل گفتار به متن: این الگوریتم ورودی را به متن تبدیل می‌کند تا بتواند از آن در پردازش‌ها استفاده نماید.
 2. (NLU – Natural Language Understanding): تفسیر متن تبدیلی از گفتار و فهم آن از دیگر وظایف مهم این الگوریتم‌ها به شمار می‌رود که بایستی معنا را فهمیده و مقصد را شناسایی نمایند.
 3. موتورهای جستجو: با استفاده از الگوریتم‌های پیچیده به جستجوی درخواست‌های کاربران به صورت دقیق می‌پردازند.
 4. و…

این مجموعه از الگوریتم‌ها با یکدیگر در تعامل بوده و در تلاش‌اند تا پاسخی دقیق به درخواست‌های کاربران ارائه دهند.

بهینه‌سازی محتوا برای جستجوی صوتی

بهینه سازی محتوا در این مسیر به معنای ارتقا و بهبود محتوا سایت شما به‌گونه‌ای است که موتورهای جستجو و الگوریتم‌های آن بتوانند به راحتی محتوای شما را درک کرده و بر اساس درخواست‌های کاربران پاسخی درست را در اختیار آن‌ها قرار دهند. راهکارهای زیادی در این مسیر برای جستجوی صوتی وجود دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر است.

 1. زبانی ساده و قابل فهم داشته باشید.
 2. جامع بودن محتوا به‌گونه‌ای که بتواند به سؤالات کاربران پاسخ دهد.
 3. داشتن سرعت بالا که تجربه کاربری را بهبود می‌بخشد.
 4. استفاده از عنوان‌های مناسب که محتوای صفحه شما را پوشش دهد.
 5. ارزیابی و بررسی محتوا و تلاش برای بهبود آن

ساختار مناسب در جستجو صوتی

داشتن ساختار مناسب وب سایت و تلاش برای بهبود آن برای جستجو صوتی اهمیت زیادی دارد چراکه می‌تواند تجربه کاربری را بهبود بخشد و در جستجوی صوتی اثری مطلوب بر جای بگذارد. در ایجا به توضیح برخی از نکات مهم در این مسیر برای جستجو صوتی می‌پردازیم.

 1. مطمئن شوید که وب سایت شما در دستگاه‌های مختلف به خوبی نمایش داده می‌شود.
 2. سرعت مناسب در بارگذاری صفحات از موارد مهم در این زمینه به حساب می‌آید؛ چراکه می‌تواند تجربه کاربری را بهبود بخشد و کاربران را در صفحاتتان ماندگار سازد.
 3. ساختار ساده و قابل فهم داشتن
 4. وجود سایت مپ‌ها که به کاربران در دسترسی به بخش‌های مختلف وب سایت شما کمک می‌کند.
 5. و…

نقش کلمات کلیدی در جستجو صوتی 

داشتن کلمات کلیدی مناسب در بهینه سازی سایت‌ها نقش مهمی دارد در جستجوی صوتی کاربران مکالمه‌ای طولانی را در نظر می‌گیرد پس بایستی در انتخاب کلمات کلیدی خود دقت نمایید. 

 1. در این دست از جستجوها کاربران نیازهای خود را در قالب سؤال مطرح می‌کنند پس در کلمات کلیدی خود این مورد را در نظر بگیرید.
 2. استفاده از ابزار متعددی مثل Google Keyword Planner و Ubersuggest که به شما در انتخاب کلمات کلیدی کمک می‌کند.
 3. تحلیل رقبا و بررسی آن دست از کلمات کلیدی که رقبا از آن‌ها استفاده می‌کنند و باعث موفقیت آن‌ها شده است.
 4. و…

سئو و جستجوی صوتی 

در راستای بهینه سازی سئو شما بایستی از روش‌ها و تکنیک‌های خاصی استفاده نمایید تا بتوانید روند نتایج در جستجوی صوتی را بهبود بخشید. در اینجا برخی از راهکارها و نکات برای بهینه سازی سئو در جستجوی صوتی را بیان خواهیم کرد.

 1. استفاده از Long-Tail Keywordها: در جستجوی صوتی افراد عبارات طولانی و مکالمه‌ای استفاده می‌کنند پس از کلمات کلیدی مناسب و طولانی استفاده نمایید.
 2. تولید یک محتوای با کیفیت می‌تواند به سؤالات و ابهامات کاربران در جستجو صوتی کمک کند.
 3. بررسی عملکردها به وسیله ی ابزارهای گوناگون نظارت را برای شما آسان کرده و شما می‌توانید در صورت لزوم تغییرات لازم را ایجاد نمایید.
 4. استراتژی‌های خود را بر اساس تغییرات در رفتار جستجو صوتی به روز نمایید.
 5. و…

و در آخر

امروزه جستجوی صوتی نقش مهمی را در دنیای سئو ایفا می‌کند پس شما بایستی با راهکارهای گوناگون آشنا باشید و در این مسیر تلاش نمایید. با بهره وری از نکات فوق می‌توانید سایت خود را در جایگاه مناسبی قرار دهید که به شما در جذب ترافیک‌های بیشتر کمک نماید. فراموش نکنید که شما در ابتدا نمی‌توانید توقع نتیجه فوری داشته باشید. پس صبور بوده و به مسیر خود در راستای رسیدن به اهدافتان ادامه دهید.

به این مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی ها : 0

هنوز هیچ رأیی داده نشده. اولین نفر باشید!

دیدگاهتان را بنویسید