مانیتورینگ سایت چیست؟ | وبلاگ پویان آی تی

مانیتورینگ سایت چیست؟

فهرست مطالب

شناسایی مشکلات وب سایت‌ها و تلاش در راستای برطرف سازی آن‌ها امری مهم به شمار می‌رود. این کار چگونه انجام می‌شود؟ از کجا بایستی این مشکلات را سریعاً شناسایی و بر طرف کرد؟ مانیتورینگ سایت بهترین پاسخ است! در این مقاله قصد داریم درباره مانیتورینگ سایت صحبت کنیم. پس همراه ما باشید.

چرا آپتایم و پایداری در وب سایت ها مهم است؟

داشتن آپتایم و پایداری بالا در وب سایت‌ها امری مهم محسوب می‌شود. در صورتی که آپتایم و پایداری وب سایت شما در سطح مناسبی باشد می‌توانید اعتماد کاربران را به خود جلب نمایید و آن‌ها را حفظ کنید. هرچه میزان رضایت کاربران شما کمتر باشد نرخ پرش بالاتر رفته و ممکن است کاربران به سایت رقبا مهاجرت نمایند.

شما با داشتن یک وب سایت با آپتایم بالا قادر خواهید بود تا برند خود را معتبرتر سازید و موارد دیگری مثل کاهش هزینه‌های ناشی از اختلالات و تعمیرات ناخواسته را تجربه کنید. این امر به مدیران وب سایت کمک می‌کند تا هزینه‌های اضافی را جلوگیری کرده و منابع خود را بهبود بخشند. حفظ فرصت‌های کسب و کار و خیلی موارد دیگر از جمله چیزهایی است که نشان دهنده دلایل اهمیت آپتایم و پایداری وب سایت شما است.

در صورتی که به دنبال آپتایم بالا برای وب سایت خود هستید پیشنهاد ما به شما سرویس‌های میزبانی وب پویان آی تی است. سرویس‌های میزبانی پویان آی تی با ارائه منابع اختصاصی، سخت افزارهای پر سرعت و قدرتمند در تلاش‌اند تا به نیازهای شما به بهترین شکل پاسخ دهند.

مانیتورینگ چیست؟

مانیتورینگ عبارت است از تجزیه و تحلیل دیتاها و فعالیت‌های مختلف در جهت تصمیم‌گیری برای انجام یک اقدام مناسب. در این فرایند شما به جمع‌آوری داده‌ها، زمان‌بندی و تجزیه و تحلیل آن‌ها، شناسایی مشکلات و عیوب، ارائه گزارش‌های پیشرفت و اقدامات اصلاحی می‌پردازید.

دلایل اهمیت مانیتورینگ برای وب سایت‌ها

مانیتورینگ وب سایت‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در اینجا به توضیح دلایل اهمیت این کار می‌پردازیم.

 • مانیتورینگ وب سایت راهکاری برای آسان سازی شناخت مشکلات و برطرف کردن آن‌ها است. فرض کنید اگر تمامی این کارها را قرار بود به صورت دستی انجام دهید چقدر زمان می‌برد؟ با بهره گیری از سیستم مانیتورینگ شما قادر خواهید بود تا مشکلاتی مثل بارگذاری صفحات، خطاهای برنامه نویسی و این دست از موارد را با سرعت بالایی شناسایی و آن‌ها را برطرف سازید.
 • بهره گیری از مانیتورینگ باعث می‌شود تا بتوانید تهدیدات امنیتی را شناسایی کنید و در جهت برطرف سازی آن‌ها در سریع‌ترین زمان ممکن اقدام نمایید. این کار آسیب‌ها و خسارات وارده را به شدت کم و یا حتی به صفر می‌رساند.
مانیتورینگ
 • هرچه وب سایت شما مشکلات کمتری داشته باشد از نظر مخاطبین محبوب‌تر بوده و بیشتر سرچ می‌شود. همین امر باعث می‌شود وب سایت شما محبوب گوگل و مردم شود و رتبه بهتری را در گوگل و دیگر موتورهای جستجو به دست آورد.
 • مانیتورینگ می‌تواند به شما در درک الگوهای رفتاری کاربران کمک کند تا بتوانید وب سایت خود را بهبود بخشید و در نهایت یک تجربه کاربری مناسب را برای کاربران ایجاد کنید. (جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله بهبود تجربه کاربری در وب‌سایت مراجعه کنید.)
 • داشتن یک وب سایت مناسب می‌تواند ابزاری برای برندسازی شما باشد. هرچه وب سایت شما جذاب‌تر باشد و مشکلات کمتری داشته باشد به تبع برند شما  محبوب‌تر و جهانی‌تر خواهد شد.

انواع مانیتورینگ

مانیتورینگ در سطوح انواع مختلفی انجام می‌شود. در اینجا به توضیح درباره سطوح مختلف مانیتورینگ می‌پردازیم.

 1. Process monitoring (مانیتورینگ فرایند) که در طی مراحل اولیه پروژه صورت می‌گیرد. هدف از انجام این مانیتورینگ ردیابی استفاده از منابع و ورودی‌ها است. همچنین به بررسی چگونگی ارائه فعالیت‌ها  و خروجی‌ها نیز می‌پردازد.
 2. Compliance monitoring (مانیتورینگ انطباق) که در راستای اطمینان از منطبق بودن با مقررات مختلف و انطباق با نتایج مورد انتظار است که می‌تواند در مراحل مختلف چرخه عمر پروژه ایجاد شود.
 3. Context monitoring (مانیتورینگ موقعیت) که به بررسی محیط کلی پروژه می‌پردازد. این امر باعث می‌شود تا از خطاها و رخدادهای غیر منتظره جلوگیری و آن‌ها را پیش از وقوع شناسایی و بر طرف سازیم.
 4. Beneficiary monitoring (مانیتورینگ ذی‌نفعان) هدف از انجام این کار دریافت و درک طرز فکر ذی‌نفعان است که می‌تواند شامل رضایت‌ها، شکایت‌ها، مشارکت، درمان، دسترسی به منابع و خیلی موارد دیگر باشد.
 5. Financial monitoring (مانیتورینگ مالی) به بررسی هزینه‌های واقعی و بودجه‌های اختصاص پیدا کرده می‌پردازد تا بتواند بیشترین خروجی را در قابل کمترین ورود ایجاد کند.
 6. Organisational monitoring (مانیتورینگ سازمان) نظارت سازمانی در سازمان و با شرکا و ذی‌نفعان آن در رابطه با اجرای پروژه را دنبال می‌کند.
 7. Results monitoring (مانیتورینگ نتایج): ادغامی از نظارت و ارزیابی که از آن برای نشان دادن اثرات و تأثیرات کلی یک پروژه بر جمعیت هدف جمع آوری می‌کند و نشان می‌دهد که آیا پروژه در مسیر درستی برای رسیدن به نتایج مورد نظر خود قرار دارد و آیا ممکن است تأثیرات ناخواسته وجود داشته باشد یا خیر.

3 نمونه از بهترین ابزار مانیتورینگ سایت

در اینجا به معرفی بهترین ابزار مانیتورینگ شبکه می‌پردازیم.

از جمله سرویس‌های آنلاین است که به وسیله آن می‌توانید وضعیت سایت‌ها و سرویس‌های خود را بررسی کنید. Host Tracker از طریق ارسال درخواست‌های Ping، HTTP، HTTPS و سایر پروتکل‌ها به سرویس‌ها و سایت‌ها و سپس تجزیه و تحلیل پاسخ‌ها برای ارزیابی وضعیت آن‌ها، کار می‌کنند. این اطلاعات و آمارهای جمع شده می‌توانند به مدیران در جهت شناسایی نقاط قوت، ضعف و مشکلات کمک کرده تا به سرعت این موارد را برطرف سازند.

این سرویس در راستای مانیتورینگ و بررسی وضعیت و عملکرد وب سایت، سرور و سرویس‌های آنلاین استفاده می‌شود و به شما کمک می‌کند تا پیوسته از وضعیت عملکرد عناصر مختلف مطلع شوید. به وسیله Pingdom شما قادر خواهید بود تا معیار‌هایی مثل زمان پاسخ، زمان بارگیری، قطعی و دسترسی به وب‌سایت را بررسی کنید.

در صورت بروز مشل اعلان‌هایی برای شما ارسال می‌شود تا بتوانید به سرعت واکنش نشان داده و مشکلات را برطرف سازید.

از جمله سرویس‌های آنلاین مانیتورینگ وب سایت‌ها به شمار می‌آید که به شما امکان انجام تست‌های بارگذاری، پایش عملکرد، بررسی دسترسی و مداومت را فراهم می‌کند. این سرویس به شما اجازه می‌دهد تا گزارش‌هایی درباره عملکرد وضعیت وب‌سایت‌ها و سرویس‌های خود بسازید تا بتوانید عملکرد آن‌ها را بهبود بخشید و مشکلات را رفع کنید. در کنار آن، UpTrends هشدارهایی را در صورت وقوع مشکلات یا قطعی‌ها به شما ارسال می‌کند تا به سرعت واکنش نشان دهید و مشکلات را حل کنید.

و در  آخر

در این مقاله به توضیح درباره مانیتورینگ سایت پرداختیم و گفتیم بهره گیری از مانیتورینگ جدای ازآنکه از بروز ضررها و خسارت‌ها جلوگیری می‌کند؛ بلکه به شما کمک می‌کند تا کسب و کار خود را بهبود بخشید و یک تجربه کاربری خوب را برای کاربران خود ایجاد کنید.  امیدواریم این مقاله به شما در پاسخگویی به سؤالاتتان کمک کند. جهت کسب اطلاعات بیشتر به وبلاگ پویان آی تی مراجعه نمایید و از طریق بخش نظرات و تیکت با ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

 • مراحل اصلی مانیتورینگ چه چیزهایی هستند؟

در راستای داشتن یک مانیتورینگ حرفه‌ای برای یک پروژه موفق بایستی یک سری موارد را در نظر گرفت که برخی از آن‌ها به شرح زیر است.

 1. داشتن یک استراتژی کارآمد
 2. ایجاد یک سیستم گزارش‌دهی خوب
 3. بخش نظرات و پیشنهادات در راستای بهبود پروژه
 4. اطمینان از اجرایی شدن دستورالعمل‌ها
 • بهترین ابزار مانیتورینگ وب سایت در سال 2024 کدام‌اند؟

از محبوب‌ترین ابزار برای مانیتورینگ وب سایت می‌توان به Icinga ،NinjaOne ،Catchpointو OpManager اشاره کرد.

به این مقاله امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی ها : 0

هنوز هیچ رأیی داده نشده. اولین نفر باشید!

اشتراک گذاری

و در ادامه بخوانید

اولین دیدگاه را اضافه کنید.

برچسب ها

وب سایت